Kurs jęz. polskiego dla uchodźców-medyków z Afganistanu. Organizuje go Warszawski UM

Kurs jęz. polskiego dla uchodźców-medyków z Afganistanu. Organizuje go Warszawski UM
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Antonio Diaz / Depositphotos.com

Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym rozpoczął się intensywny kurs języka polskiego dla 25-osobowej grupy osób ewakuowanych z Afganistanu. To młodzi ludzie związani z medycyną, wśród których są lekarze, studenci medycyny i osoby, które chciałyby w Polsce podjąć studia medyczne – poinformowała uczelnia.

 

DEON.PL POLECA
Afgańczyków biorących udział w kursie ewakuował rząd polski razem z tysiącem innych uchodźców z Kabulu. Oni sami lub ich rodziny wspierali wojska amerykańskie. Po przejęciu władzy przez talibów musieli uciekać, aby ratować życie – wynika z komunikatu WUM.

Podano, że z tysiąca ewakuowanych, około 200 osób zmuszonych było przerwać studia w swoim kraju. Na intensywny kurs języka polskiego organizowany przez WUM trafili ci, którzy są związani z medycyną. To grupa 25 młodych ludzi – wszyscy chcą pozostać w Polsce.

"Wśród zapisanych na kurs mamy np. młodego człowieka, który skończył 9 semestrów stomatologii. Jest również 5 lekarzy. W Warszawie mieszka 17-osobowa afgańska rodzina z tradycjami lekarskimi. Aż pięcioro osób z niej rozpoczęło studia medyczne w Afganistanie, teraz cała piątka idzie na kurs organizowany na WUM, by móc studiować medycynę w Polsce. Opiekuje się nimi wuj, ponieważ ojciec, ordynator w kabulskim szpitalu, został w Afganistanie" – powiedziała cytowana w komunikacie Katarzyna Skopiec z Fundacji Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich.

Kurs poprowadzą lektorzy ze Studium Języków Obcych WUM.

- Mamy doświadczenie w realizowaniu takich zajęć dla cudzoziemców. Co roku organizujemy Letnią Szkołę Języka i Kultury Polskiej, czyli wakacyjne kursy dla obcokrajowców. Przygotowywaliśmy i prowadziliśmy również kursy języka polskiego dla Białorusinów. Nauczamy, stosując własne, wypracowane przez wiele lat programy i metody – zapewnił kierownik Studium Języków Obcych dr Maciej Ganczar.

Rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong zapewnił, że kierowana przez niego uczelnia będzie wspierać tę grupę uchodźców z Afganistanu, m.in. w dostaniu się na studia medyczne i przy nostryfikacji ich dyplomów.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Reyes Monforte

Rozdzierająca serce powieść, która pokazuje brutalną rzeczywistość kobiet w Afganistanie

Światowy bestseller

Czy można uciec przed szaleństwem fundamentalizmu?

Wspólne życie młodej Hiszpanki Maríi i przystojnego Afgańczyka Nasrada przypominało piękny sen. Pewnego dnia postanowili jednak opuścić...

Skomentuj artykuł

Kurs jęz. polskiego dla uchodźców-medyków z Afganistanu. Organizuje go Warszawski UM
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.