Lider Al-Kaidy żyje? Pojawiło się nagranie w rocznicę zamachów 11 września

Lider Al-Kaidy żyje? Pojawiło się nagranie w rocznicę zamachów 11 września
Fot. PAP/EPA/STRINGER
PAP / tk

Lider Al-Kaidy, Ajman al-Zawahiri, który według USA zginął w tym roku, pojawił się w nagraniu w rocznicę zamachów 11 września. Poinformował o tym ośrodek SITE, monitorujący organizacje ekstremistyczne w mediach.

SITE podkreśla, że przemówienie opublikowane w internecie podważa tezę o śmierci lidera tej organizacji terrorystycznej. "Pośród doniesień o jego śmierci, lider Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri w nowym, 60-minutowym nagraniu daje dowód na to, że to nieprawda. (...) odnosi się do wydarzeń, które miały miejsce po grudniu 2020 roku, kiedy mówiono już o jego śmierci" - podkreśliła szefowa organizacji Rita Katz w tweecie.

Zawahiri wspominał w nagraniu m.in. o ataku z 1 stycznia 2021 roku na rosyjską bazę wojskową w Syrii.

Wypowiedź lidera nagrana wcześniej

Nagranie zatytułowano "Jerozolima nie będzie zjudaizowana" i opublikowało je As-Sahab, medialny oddział Al-Kaidy odpowiedzialny za jej działania propagandowe. Lider organizacji terrorystycznej nie wspomina jednak o powrocie talibów do władzy w Afganistanie, co może oznaczać, że jego wypowiedź została nagrana wcześniej.

Zawahiri nie wspomina o zwycięstwie afgańskich talibów, a fragment wypowiedzi o "wycofywaniu się USA z Afganistanu" mógł zostać nagrany nawet w lutym 2020 roku po porozumieniu z Ad-Dauhy - wskazała Katz, odnosząc się do zeszłorocznego porozumienia pokojowego USA z afgańskimi talibami.

- W każdym razie (Zawahiri) może już nie żyć. Mógł umrzeć w styczniu 2021 roku lub niewiele później - dodała.

Katz podkreśliła, że trudno jednak mieć pewność w kwestii śmierci lidera Al-Kaidy, ponieważ "agencje wywiadowcze dotychczas nie przedstawiły solidnych dowodów" w tej sprawie.

Zawahiri objął przywództwo w Al-Kaidzie po tym, jak elitarna amerykańska jednostka Navy Seals zabiła Osamę bin Ladena w 2011 roku w Pakistanie.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Reyes Monforte

Wydawało się, że po trudnych doświadczeniach w młodości życie Sary wreszcie zaczęło się układać. Czuła się spełniona. W szkole językowej, gdzie uczyła poznała kogoś, kto odwzajemnił jej uczucie.

On - romantyczny i namiętny młody muzułmanin,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Lider Al-Kaidy żyje? Pojawiło się nagranie w rocznicę zamachów 11 września
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.