Merkel: nie konfrontacja, a rozmowy z rządem w Warszawie

Merkel: nie konfrontacja, a rozmowy z rządem w Warszawie
Kanclerz Angela Merkel (fot. Olivier Hoslet/EPA/PAP)
PAP/mk

Kanclerz Angela Merkel wezwała unijnych przywódców do odejścia od konfrontacji i podjęcia rozmów z polskim rządem. - Nadszedł czas na głęboka dyskusję - stwierdziła.

- Unijni partnerzy Polski powinni odejść od konfrontacji, a zamiast tego rozmawiać z rządem w Warszawie, aby znaleźć rozwiązanie trudności we wzajemnych stosunkach - oświadczyła w piątek w Brukseli kanclerz Niemiec Angela Merkel.

DEON.PL POLECA7 października br. polski Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

Zapytana podczas wizyty w stolicy Belgii o to, czy UE powinna szybko podjąć bardziej zdecydowane działania w sprawie Polski, Merkel odparła, że „członkowie UE są zobowiązani zawsze szukać kompromisów, oczywiście bez rezygnacji z naszych zasad”.

- Myślę, że nadszedł czas, aby głęboko podyskutować z polskim rządem o tym, jak możemy przezwyciężyć trudności - dodała kanclerz. Zauważyła, że „od czasu do czasu słuszne jest wnoszenie spraw do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej”. Podkreśliła zarazem, że nie uważa, aby „postępowanie sądowe mogło być jedynym sposobem na przezwyciężenie różnic politycznych czy odmiennego postrzegania Unii Europejskiej, jej funkcjonowania i priorytetów”.

Relacjonując uwagi niemieckiej kanclerz, agencja AP odnotowała, że w najbliższy wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Morawiecki będą poruszać te kwestię w Strasburgu podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

Merkel przypomniała, że Polska i Węgry zakwestionowały przed najwyższym sądem unijnym system opracowany w zeszłym roku, zakładający powiązanie dostępu do niektórych funduszy unijnych z „poszanowaniem rządów prawa”.

- Myślę, że możemy poczekać z decyzją do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE - powiedziała.

Z kanclerz Merkel zgodził się premier Belgii Alexander De Croo.

- Myślę, że samo krytykowanie i wytykanie palcem donikąd nas nie zaprowadzi, musimy się więc zaangażować i zrozumieć, jakie będą kolejne kroki - oświadczył.

Szczyt przywódców państw UE zaplanowany jest na nadchodzący czwartek i piątek 21-22 października.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Janet Skeslien Charles

Bestseller „New York Timesa”

Niezwykła historia o miłości, przyjaźni i sile literatury w czasach II wojny światowej 

Odkryj świat, w którym magia książek niesie otuchę nawet w najczarniejszej godzinie

Odile dostaje wymarzoną pracę...

Skomentuj artykuł

Merkel: nie konfrontacja, a rozmowy z rządem w Warszawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.