Nie żyje Dan McCafferty, były wokalista zespołu Nazareth. Od lat zmagał się z poważną chorobą

Nie żyje Dan McCafferty, były wokalista zespołu Nazareth. Od lat zmagał się z poważną chorobą
fot. Depositphotos
PAP / pk

Dan McCafferty, były wokalista szkockiej hard-rockowej grupy Nazareth, zmarł we wtorek w wieku 76 lat - przekazał jego były kolega z zespołu, basista Pete Agnew. McCafferty był jednym z najbardziej znanych wokalistów rocka. Zasłyną z takich utworów jak "Love Hurts", "Dream On" oraz "Where Are You Now".

Urodzony w Dunfermline w Szkocji McCafferty był wokalistą Nazareth od powstania zespołu w 1968 roku do 2013 roku, kiedy z powodu złego stanu zdrowia wycofał się z koncertowania.

"Dan zmarł dziś o godz. 12.40. To najsmutniejsze ogłoszenie, jakie kiedykolwiek musiałem przekazać. Maryann i rodzina stracili wspaniałego, kochającego męża i ojca, ja straciłem najlepszego przyjaciela, a świat stracił jednego z najwspanialszych wokalistów, jacy kiedykolwiek żyli" - napisał na oficjalnym profilu zespołu na Facebooku Agnew, który pozostał jedynym żyjącym członkiem oryginalnego składu.

Kim był Dan McCafferty?

McCafferty był współautorem kilku największych przebojów Nazareth, m.in. "Bad Bad Boy" i "Broken Down Angel". Zasłyną również z takich utworów jak "Love Hurts", "Dream On" oraz "Where Are You Now".Ostatnia płyta Nazareth z jego udziałem "Rock'n'Roll Telephone" ukazała się w 2014 roku. Wydał też trzy solowe albumy, ostatni z nich trzy lata temu. 

Zespół ogłosił wycofanie się McCafferty'ego z koncertowania w sierpniu 2013 roku ze względu na problemy zdrowotne. Wcześniej powiedział magazynowi muzycznemu "Classic Rock", że jego problemy zdrowotne były spowodowane przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, która pogorszyła się w ostatnich latach.

W sierpniu 2013 roku podczas koncertu w Szwajcarii McCafferty musiał zejść ze sceny po zaledwie trzech utworach. - Nie wiesz, kiedy to nastąpi, ale nagle nie możesz oddychać - powiedział później, dodając: "Jeśli nie możesz wykonać zadania, nie powinieneś tam być - Nazareth jest na to zbyt duży".

Po jego wycofaniu się z zespołu wokalistą został na krótko Linton Osborne, a od 2015 r. rolę tę pełni Carl Sentance.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie żyje Dan McCafferty, były wokalista zespołu Nazareth. Od lat zmagał się z poważną chorobą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.