Nie żyje Jerzy Stuhr. Aktor miał 77 lat

Nie żyje Jerzy Stuhr. Aktor miał 77 lat
Fot. PAP/Maciej Kulczyński
PAP / jh

W wieku 77 lat zmarł znany polski aktor Jerzy Stuhr. Informację o śmierci artysty potwierdziła Barbara Kwiatkowska, przedstawicielka Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Znany aktor od pewnego czasu zmagał się z poważną chorobą. W 2020 roku doznał udaru mózgu, a wcześniej dwukrotnie przeszedł zawał. W 2011 roku zdiagnozowano u niego nowotwór krtani. Jego śmierć jest ogromną stratą dla polskiego świata kultury i sztuki.

DEON.PL POLECA

Wyjątkowa postać

Jerzy Stuhr, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów i reżyserów, urodził się w 1947 roku w Krakowie. Jego wszechstronność i głęboka znajomość rzeczywistości czyniły go wyjątkową postacią w polskim kinie i teatrze. Od wczesnych lat, inspirowany matczyną recytacją i literaturą, rozwijał swój talent, który w pełni rozkwitł na deskach teatralnych oraz w licznych filmowych kreacjach.

Stuhr zdobył uznanie w filmach takich jak "Wodzirej" Feliksa Falka czy "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego, gdzie jego wyjątkowa technika aktorska była wspierana głęboką inteligencją i autentycznością. Jako komik błyszczał w "Seksmisji" Juliusza Machulskiego i innych produkcjach, a także odniósł sukcesy jako reżyser, tworząc takie filmy jak "Historie miłosne" czy "Tydzień z życia mężczyzny".

Przez lata związany z Starym Teatrem w Krakowie, Stuhr nie tylko grał, ale także reżyserował przedstawienia, zdobywając uznanie za swoje autentyczne podejście do sztuki aktorskiej. Jego wieloletnie zaangażowanie w edukację aktorską oraz pełnienie funkcji rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie świadczyło o jego nieocenionym wkładzie w kulturę narodową.

Jerzy Stuhr pozostawił po sobie dziedzictwo nie tylko w postaci niezapomnianych ról filmowych i teatralnych, ale także jako mentor i inspiracja dla kolejnych pokoleń artystów. Jego życie i twórczość stanowią nieodzowną część polskiego dziedzictwa kulturalnego.

Wybitne osiągnięcia artystyczne aktora zostały uhonorowane wieloma nagrodami, w tym Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Odznaką "Honoris Gratia".

 

 

Źródło: PAP / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jerzy Stuhr

Jak żyć, gdy wszyscy patrzą?

Jerzy Stuhr – jeden z najbardziej uznanych polskich aktorów – szczerze o osobistych dylematach, życiu w Polsce i polityce. O Wałęsie i Stalinie. O Witkacym i Gombrowiczu. O tym, że...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie żyje Jerzy Stuhr. Aktor miał 77 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.