Nie żyje János Kóbor, wokalista zespołu Omega. Śpiewał piosenkę "Dziewczyna o perłowych włosach"

Nie żyje János Kóbor, wokalista zespołu Omega. Śpiewał piosenkę "Dziewczyna o perłowych włosach"
Janos Kobor (Fot. PAP/EPA/BALAZS MOHAI)
PAP/dm

Nie żyje János Kóbor - wokalista i założycie węgierskiego zespołu rockowego Omega, znanego z ballady rockowej „Dziewczyna o perłowych włosach”. Artysta miał 78 lat. O śmierci artysty poinformował zespół Omega w mediach społecznościowych. Węgierskie media, poinformowały, że Kóbor zmarł z powodu koronawirusa.

Jak poinformował zespół Omega w mediach społecznościowych, János Kóbor, znany też jako Mecky, zmarł po „krótkiej chorobie”.

Kochały go miliony fanów. Piosenkarz popularność przyniósł utwór „Dziewczyna o perłowych włosach”.

„Był uwielbiany przez miliony fanów w kraju i za granicą jako wielka gwiazda sceny rockowej. Nie mamy słów, pozostaje cisza. Mecky zawsze pozostanie w naszych sercach” - czytamy w oświadczeniu.

Węgierskie media, m.in. dziennik „Blikk” poinformowały, że Kóbor zmarł z powodu koronawirusa. Muzyk miał trafić do szpitala na początku listopada.

Kóbor urodził się się 17 maja 1943 r. w Budapeszcie. Wraz z kolegami w 1962 r. założył zespół Omega. Na początku zespół grał covery. Dopiero, gdy do składu dołączył Gabor Presser, klawiszowiec i kompozytor, zespół zyskał popularność. Wówczas powstał przebój „Gyöngyhajú lany” (ang. „The Girl With The Pearl's Hair”), który w Polsce jest znany pod nazwą „Dziewczyna o perłowych włosach”.

- Nie mam poczucia niespełnienia. Wprost przeciwnie, ponieważ w muzyce osiągnęliśmy praktycznie wszystko, co w danym czasie i w tamtym miejscu, można było osiągnąć - powiedział Kóbor Pawłowi Lareckiemu z portalu piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl.

- Faktycznie, oprócz rocka, mógłbym zajmować się sportem lub budownictwem, ale inaczej mi się ułożyło. Jednak nie wiadomo, jakby to było, gdyby kontuzja nie przeszkodziła mi w uprawianiu sportu i kto wie, do czego doszedłbym w biegach przez płotki - dodał.

Podczas koncertu Omegi w Piotrkowie Trybunalskim w marcu 2017 r. Kóbor zaśpiewał „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena - po polsku.

- Kiedy staję przed wielotysięcznym tłumem wiwatującym na moją cześć, chwilami rozpiera mnie duma. Mam jednak świadomość, że rycząca między kolejnymi utworami widownia to część spektaklu, a otaczająca nas sympatia ma związek z legendą, na jaką przez te lata zapracowaliśmy - mówił Kóbor w 2020 r. Istvanowi Grabowskiemu w wywiadzie dla radiobiper.info.

- Podziw fanów otacza mnie na scenie, kiedy wpadam w rockową ekstazę. Po koncercie czuję się przeciętnym facetem, który musi odpocząć, wrócić do domu i wieść zupełnie przeciętne życie, bez ekscesów, za którymi przepadają media - wyjaśnił.

János Kóbor był także producentem i reżyserem nagraniowym. Był laureatem nagród Kossutha i Ferenca Liszta.

Polscy fani tłumnie przychodzili na koncerty zespołu Omega - tak podczas przyjazdów grupy do Polski, jak i podczas występów na Węgrzech.

Posłuchaj piosenki grupy Omega w wykonaniu zespołu Zakopower, śpiewającego po węgiersku.

 

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Nie żyje János Kóbor, wokalista zespołu Omega. Śpiewał piosenkę "Dziewczyna o perłowych włosach"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.