Nie żyje legendarny muzyk Wayne Shorter. Wprowadzał jazz na nowe tory

Nie żyje legendarny muzyk Wayne Shorter. Wprowadzał jazz na nowe tory
fot. Andres F. Uran / Unsplash
Andrzej Dobrowolski / PAP

W Los Angeles zmarł w czwartek legendarny saksofonista jazzowy Wayne Shorter. Miał 89 lat. Jak powiedział PAP polski saksofonista Krzysztof Medyna, Amerykanin wprowadził historię jazzu na nowe tory.

- Wayne Shorter otwierał kolejne epoki w historii jazzu. Najpierw w zespole Milesa Davisa, gdy ten w latach sześćdziesiątych, zmienił styl i koncepcję grania swojego kwintetu, wprowadzając go na nowe tory - ocenił mieszkający w Ameryce polski muzyk.

DEON.PL POLECA
W jego opinii drugi przełom, dokonany przez Shortera wiążą się z zespołem Weather Report, którym kierował wraz z Joe Zawinulem. Jak podkreślił, ta grupa była światowym zjawiskiem, reprezentującym nowy styl w jazzie.

- Wayne Shorter to pełną gębą tytan jazzu - zaznaczył Medyna.

Zwrócił uwagę, że w latach 70. gra Shortera miała wielki wpływ na młodych polskich muzyków, którzy szukali drogi odejścia od "zamarzającego" main streamu. Zaliczył do tego grona także siebie, zwłaszcza w odniesieniu do związków amerykańskiego saksofonisty z Weather Report.

"New York Times" przypomina, że kariera Shortera, wpływowego saksofonisty tenorowego i kompozytora, innowatora w erze zmian w jazzie trwała ponad pół wieku.

"Enigmatyczny, nieustraszony saksofonista ukształtował kolor i kontur współczesnego jazzu jako jeden z jego najbardziej podziwianych kompozytorów" - zauważa nowojorski dziennik.

Gazeta przypomina, że latach 60. Shorter był saksofonistą tenorowym i głównym kompozytorem w wyznaczających tempo zmian dwóch najsłynniejszych małych grupach w historii jazzu - Art Blakey's Jazz Messengers i Miles Davis Quintet. Następnie, wraz z Davisem i jako lider Weather Report, pomógł zapoczątkować nurt fusion, który zgromadził rzeszę fanów.

Nawiązał również więź z muzyką popularną, współpracując z piosenkarką Joni Mitchell, gitarzystą Carlosem Santaną i zespołem Steely Dan, którego utwór 'Aja' z 1977 roku osiąga dynamiczną kulminację dzięki jego solówce na tenorze" - dodaje nowojorski dziennik.

Źródło: Andrzej Dobrowolski / PAP

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Koniec starego świata. Początek nowego konserwatyzmu?

Chrześcijańskie wartości, które określały styl życia, właśnie odsuwane są w cień. Europa weszła na drogę realnej wielokulturowości i pewne jest, że agresja Rosji na Ukrainę pokrzyżowała szyki tym, którzy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie żyje legendarny muzyk Wayne Shorter. Wprowadzał jazz na nowe tory
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.