Nie żyje znany aktor Michael Gambon. Grał Dumbledore'a w "Harrym Potterze"

Nie żyje znany aktor Michael Gambon. Grał Dumbledore'a w "Harrym Potterze"
Nie żyje aktor Michael Gambon (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN / Imaginarium / Youtube.com)
PAP / tk

W wieku 82 lat zmarł w czwartek irlandzko-brytyjski aktor Michael Gambon, znany m.in. z roli Dumbledore'a w serii filmów o Harrym Potterze - przekazała jego rodzina. Był trzykrotnym laureatem brytyjskich nagród teatralnych Olivier i czterokrotnym zdobywcą nagród BAFTA.

"Jesteśmy zdruzgotani, ogłaszając stratę sir Michaela Gambona. Ukochany mąż i ojciec, Michael zmarł spokojnie w szpitalu z żoną Anne i synem Fergusem przy łóżku, po ataku zapalenia płuc" - napisano w oświadczeniu wydanym przez rodzinę.

Kim był Michael Gambon?

Gambon urodził się w Dublinie, ale od szóstego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii. Zaczął karierę aktorską ponad 60 lat temu. Był jednym z członków pierwotnego zespołu londyńskiego Royal National Theatre pod kierownictwem Laurence'a Oliviera, gdzie grał w wielu przedstawieniach na podstawie dramatów Williama Shakespeare'a, m.in. w "Otellu", "Makbecie" i "Królu Learze". Był 13-krotnie nominowany do brytyjskich nagród teatralnych Olivier, z czego trzy razy je zdobył.

Na ekranie filmowym zadebiutował w 1965 r. - również w ekranizacji "Otella". Zagrał francuskiego detektywa Julesa Maigreta w serialu stacji ITV "Maigret", a także wystąpił w serialu BBC "The Singing Detective". Zagrał w kilkudziesięciu filmach, z których najważniejsze to "Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek" (1989), "Skrzydła gołębicy" (1997), "Informator" (1999), "Jeździec bez głowy" (1999), "Gosford Park" (2001), "Niesamowita łaska" (2006), "Jak zostać królem" (2010), "Kwartet" (2012) oraz "Victoria i Abdul" (2017).

Jednak to seria filmów o Harrym Potterze dała mu szeroką rozpoznawalność wśród współczesnych widzów. W trzeciej części zastąpił Richarda Harrisa w roli dyrektora Hogwartu Albusa Dumbledore'a i pozostał w niej do ostatniego, ósmego filmu z tego cyklu.

Był czterokrotnie nominowany do nagród brytyjskiego przemysłu filmowego (BAFTA)w kategorii najlepszy aktor telewizyjny i czterokrotnie otrzymał to wyróżnienie. W 1998 r. został uhonorowany tytułem szlacheckim za zasługi dla teatru i filmu.

Jednym z jego ostatnich filmów była polsko-brytyjska produkcja "Katyń. Ostatni świadek" z 2018 r., w której zagrał wydawcę gazety Franka Hamiltona.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Twardowski

Ks. Jan Twardowski, jako kaznodzieja i poeta pokazywał, że świętość nie jest oderwana od codzienności, a świętych można spotkać już tu, na ziemi. W rozważaniach i w wierszach pytał, co robić, żeby być świętym. I...

Skomentuj artykuł

Nie żyje znany aktor Michael Gambon. Grał Dumbledore'a w "Harrym Potterze"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.