Nord Stream 2 jako forma nacisku na Rosję? Nowy kanclerz Niemiec udzielił pierwszego wywiadu

Nord Stream 2 jako forma nacisku na Rosję? Nowy kanclerz Niemiec udzielił pierwszego wywiadu
fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN / POOL
PAP / pk

- Należy w najbliższym czasie postępować w taki sposób, by zapewnić, że sytuacja (Ukrainy) pozostanie niezmieniona, to znaczy że granice pozostaną nienaruszone - powiedział w środę nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Polityk udzielił pierwszego wywiadu po zaprzysiężeniu.

W rozmowie z Welt TV nowy kanclerz pytany, czy zdecydowałby się wykorzystać status Nord Stream 2 jako formy nacisku na Kreml powiedział, że z pewnością takie byłyby "konsekwencje" dla gazociągu.

DEON.PL POLECA- Mamy bardzo klarowny pogląd. Chcemy, aby wszyscy respektowali integralność granic - oznajmił Scholz. - Wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że byłyby konsekwencje, gdyby do tego doszło - dodał.

Nord Stream 2 wciąż nie uruchomiono

AFP przypomina, że uruchomienie Nord Stream 2 wymaga jeszcze ostatniego zezwolenia niemieckich władz.

- Należy w najbliższym czasie postępować w taki sposób, by zapewnić, że sytuacja (Ukrainy) pozostanie niezmieniona, to znaczy że granice pozostaną nienaruszone - oświadczył kanclerz.

Wcześniej w środę również resort dyplomacji Francji zagroził Rosji "kolosalnymi i strategicznymi konsekwencjami", jeśli zaatakuje ona "terytorialną integralność Ukrainy".

AFP przypomina, że we wtorek po rozmowie prezydenta USA Joe Bidena z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że Kreml został ostrzeżony, iż jeśli dojdzie do nowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, to Stany Zjednoczone mogą zblokować Nord Stream 2.

Biden zagroził też, że w takiej sytuacji USA wprowadzą dotkliwe sankcje, wyślą Ukrainie większą ilość uzbrojenia i wzmocnią wschodnią flankę NATO.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński

Słowa, które zmieniają świat

Listy dwóch wielkich przywódców – Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego – zaskakują swoją mocą i aktualnością. Ich słowa wpłynęły na rozwój wypadków w Polsce i na świecie. W tej...

Skomentuj artykuł

Nord Stream 2 jako forma nacisku na Rosję? Nowy kanclerz Niemiec udzielił pierwszego wywiadu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.