Nowe mundury dla policji. Zamiast szarych będą granatowe

Nowe mundury dla policji. Zamiast szarych będą granatowe
(Fot. Twitter/@Lubuska_Policja)
1 miesiąc temu
rp.pl

Nie szare, ale granatowe z niebieską nitką - nowy wzór umundurowania nawiązuje do tych z okresu międzywojennego, czyli policji państwowej. Po 30 latach polska policja zdecydowała o zmianie wzoru mundurów wyjściowych dla ponad 103 tys. funkcjonariuszy.  Projekt rozporządzenia, który je wprowadza, jest na finiszu - podaje poniedziałkowa „Rzeczpospolita”.

Obecny wzór obowiązuje od 1991 roku, jest w kolorze błękitno-szarym.

- Nowe mundury i płaszcze są dużo bardziej eleganckie niż stare, z nowoczesnej, lżejszej, oddychającej tkaniny - mówi nam Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji. I zaznacza, że sam miał okazję się przekonać, ponieważ pilotażowo w takie nowe mundury galowe wyposażono niektórych policjantów.

Nowe mundury będą granatowe, inny krój będą miały kurtki gabardynowe, a także czapki, spodnie oraz płaszcze wyjściowe całoroczne. Zmieniono również kolorystykę taśmy otokowej do czapki gabardynowej z ciemnoniebieskiej na granatową, wprowadzono nowe znaki identyfikacyjne policjanta, które będą inne np. dla generałów policji, a inne dla szeregowych. Galony nie będą znajdować się na daszkach czapek, ale na taśmach otokowych - podaje gazeta.

Wiele uwag wnieśli policyjni związkowcy, którzy domagali się między innymi, aby w nowe mundury wyposażono szefów jednostek, rzeczników prasowych oraz samych związkowców.

Ponieważ nowe umundurowanie wyjściowe ma być wykonane z lepszych materiałów, a policjanci będą nosili je nie na co dzień, ale wyjściowo podczas uroczystych wystąpień, dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydłuży okres jego używania o kilka lat.

Zmiany wizerunku policji będą sporo kosztować – oszacowano je na ponad 27 mln zł, w tym uwzględniając około 5 tys. funkcjonariuszy, którzy rocznie wstępują do formacji. Zakup kurtek ochronnych dla prewencji (ok. 6800 osób) będzie kosztować kolejne 2 mln zł.

rp.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen
20,94 zł
29,90 zł

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Nowe mundury dla policji. Zamiast szarych będą granatowe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.