Orkan Eunice. 6,4 tys. zgłoszeń związanych z silnym wiatrem

Orkan Eunice. 6,4 tys. zgłoszeń związanych z silnym wiatrem
Zniszczony dom w Gorzowie Wielkopolskim po przejściu wichury (Fot. PAP/Lech Muszyński)
PAP/dm

Prawie 6,4 tys. zgłoszeń w związku z silnym wiatrem otrzymali strażacy w sobotę do godz. 9.00 rano - poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. Wydane w piątek przez IMGW ostrzeżenie trzeciego stopnia obowiązuje do godzin wieczornych w sobotę.

Wg danych przekazanych przez brygadiera Karola Kierzkowskiego w sobotę od północy do godziny 9.00 rano straż pożarna otrzymała 6 378 zgłoszeń związanych z silnym wiatrem.

- Najwięcej w woj. zachodniopomorskim (1629), wielkopolskim (1379) i kujawsko-pomorskim (751) - podał strażak.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia przed silnym wiatrem najwyższego - trzeciego stopnia oraz drugiego, które obejmują cały kraj.

DEON.PL POLECA

Wydane przez IMGW ostrzeżenie trzeciego stopnia obowiązuje do godzin wieczornych w sobotę.

Obejmuje cały obszar województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz częściowo województwa: lubuskie, wielkopolskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie.

Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje na pozostałym obszarze.

Trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia oznacza, m.in. że przewiduje się występowanie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody, jak również szkody o rozmiarach katastrof mogących stanowić zagrożenie życia.

Zaleca się wzmożoną ostrożność, śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej, a przede wszystkim przestrzeganie zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Należy dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

Drugi stopień ostrzeżenia oznacza duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecenia są podobne jak w stopniu trzecim.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Orkan Eunice. 6,4 tys. zgłoszeń związanych z silnym wiatrem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.