Ostre starcia policji z demonstrantami w Paryżu. Kilkunastu policjantów rannych

Ostre starcia policji z demonstrantami w Paryżu. Kilkunastu policjantów rannych
fot. PAP/EPA/YOAN VALAT
PAP / pk

Do zamieszek w kilku miejscach stolicy doszło w czwartek podczas demonstracji przeciwko reformie emerytalnej. Związek zawodowy CGT podał, że demonstrowało 400 tys. osób. Według policji protestowały 42 tys. ludzi.

W całej Francji według policji o godz. 18. demonstrowało około 336 tys. osób, co oznacza spadek w porównaniu z 479 tys. 6 kwietnia i 1,1 mln 7 marca.

Do zamieszek na marginesie demonstracji doszło w Paryżu m.in. na Pl. Bastylii, gdzie policja użyła gazu łzawiącego, oraz w okolicy merostwa. Antykapitaliści obrzucili fasadę Banku Francji kamieniami i butelkami. Zdemolowano i splądrowano sklep marki L'Occitane. Do godz. 18. funkcjonariusze zatrzymali 36 osób. Kilkunastu policjantów zostało rannych w zamieszkach.

Kilkuset funkcjonariuszy ochrania siedzibę Rady Konstytucyjnej w stolicy, która w piątek ma wydać decyzję w spawie zgodności z konstytucją rządowej reformy emerytalnej.

DEON.PL POLECA

Dwóch demonstrantów i dwóch policjantów zostało rannych w Nantes, gdzie podczas czwartkowej demonstracji doszło do starć z policją.12 osób zostało rannych po stronie policji w Lyonie, po stronie protestujących ranne zostały trzy osoby oraz dziennikarz.

Prefekt departamentu Gironde „zdecydowanie potępił zniszczenia i przemoc” w Bordeaux, gdzie zamaskowane grupy zakłócały przebieg pochodu, dopuszczając się przemocy i poniżania funkcjonariuszy - podała prefektura.

Według Ministerstwa Służby Publicznej liczba pracowników służby cywilnej strajkujących przeciwko reformie emerytalnej spadła z 6,5 proc. 6 kwietnia do 3,8 proc. obecnie. W publicznej służbie szpitalnej odsetek wyniósł 4,2 proc. wobec 5,9 proc. w miniony czwartek.

Deputowani lewicy opowiadają się za zorganizowaniem referendum w sprawie reformy emerytalnej, zaś prezydent Emmanuel Macron poinformował, że zaproponuje debaty z partnerami społecznymi po piątkowej decyzji Rady Konstytucyjnej.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Thomas Keating OCSO

Czym jest modlitwa głębi i jak zacząć ją praktykować?
W jaki sposób zasmakować jej duchowych owoców: pokoju, skupienia, poczucia Bożej obecności?
Jak łączyć kontemplację z działaniem?

Ojciec Thomas Keating (1923–2018), założyciel i duchowy...

Skomentuj artykuł

Ostre starcia policji z demonstrantami w Paryżu. Kilkunastu policjantów rannych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.