[PILNE] NASA: ogromna asteroida przeleci dzisiaj pomiędzy orbitami Ziemi i Księżyca

[PILNE] NASA: ogromna asteroida przeleci dzisiaj pomiędzy orbitami Ziemi i Księżyca
Asteroida (zdjęcie poglądowe) - depositphotos.com (2200847)

Z soboty na niedzielę, tuż po północy (00:30 czasu polskiego) pomiędzy orbitami Ziemi i Księżyca przeleci asteroida; tak wielki obiekt przelatuje obok Ziemi raz na 10 lat – poinformowała CNN, powołując się na Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA)

Asteroida przeleci w odległości 175 tys. km od Ziemi. Jej średnica szacowana jest na 40-90 m. Gdyby obiekt o takich wymiarach uderzył w Ziemię, zniszczyłby całe duże miasto – napisała CNN.

Obiekt, nazwany przez naukowców ‘2023 DZ2’, został odkryty zaledwie miesiąc temu. NASA poinformowała, że jest to dobra okazja dla astronomów, by poszerzyć swoją wiedzę o asteroidach – na wypadek, gdyby w przyszłości odkryto niebezpieczny obiekt, który mógłby potencjalnie uderzyć w Ziemię.

„Nie ma szans na to, aby ten ‘city killer’ (‘zabójca miasta’) uderzył w Ziemię, ale to, że przelatuje blisko, stwarza wspaniałą okazję do obserwacji” – powiedział szef Biura Obrony Planetarnej Europejskiej Agencji Kosmicznej Richard Moissl. Dodał, że asteroida ‘2023 DZ2’ jest „obiektem interesującym z punktu widzenia nauki”.

DEON.PL POLECA

Dzięki temu, że asteroida będzie przelatywać tak blisko Ziemi, można ją zaobserwować przez lornetkę lub mały teleskop na całym świecie. Transmisję na żywo z jej przelotu będzie prowadzić The Virtual Telescope Project – strona internetowa zajmująca się relacjonowaniem i udostępnianiem w czasie rzeczywistym najważniejszych zjawisk na niebie – czytamy w powiadomieniu. Możesz ją z nami obserwować klikając na powyższy link na YouTube.

Obiekt ma powrócić w pobliże Ziemi w 2026 roku. Naukowcy stwierdzili, że również wówczas nie będzie stanowił zagrożenia dla naszej planety.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemysław Rudź

Spójrz w niebo i zachwyć się jego bogactwem!

Każdego dnia widujemy niebo i różne jego oblicza. Obserwujemy na nim zjawiska, których często nie potrafimy nazwać ani wytłumaczyć.

Skąd biorą się ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

[PILNE] NASA: ogromna asteroida przeleci dzisiaj pomiędzy orbitami Ziemi i Księżyca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.