Podjadasz? Koniecznie przeczytaj o najnowszych wynikach badań

Podjadasz? Koniecznie przeczytaj o najnowszych wynikach badań
fot. Depositphotos
PAP / pk

Wielu ludzi podjada - potwierdzają badania. Jak spożywanie drobnych przekąsek sprzyja naszemu zdrowiu? Najnowsze badania na temat podjadania są zaskakujące.

Co najmniej 70 proc. ludzi przynajmniej dwa razy dziennie podjada - zwracają uwagę specjaliści z King's College London. W nowym projekcie badawczym, z udziałem tysiąca osób sprawdzili oni, jak sięganie po przekąski wpływa na zdrowie.

Czy podjadanie szkodzi? To zależy od kilku czynników

Ogólna odpowiedź brzmi: "to zależy".

"Nasze badanie wykazało, że jakość przekąsek jest ważniejsza niż ilość lub częstotliwość ich spożywania, więc wybieranie wysokiej jakości przekąsek zamiast mocno przetworzonych, prawdopodobnie jest korzystne" - mówi dr Kate Bermingham, autorka badania prezentowanego w trakcie konferencji NUTRITION 2023.

- Czas ich spożywania jest również istotny, ponieważ nocne podjadanie nie sprzyja zdrowiu - dodaje.

Badanie jest częścią szeroko zakrojonego projektu ZOE PREDICT, które ma pokazać, dlaczego ludzie różnie reagują na te same pokarmy.

- Zaskakująco niewiele zostało opublikowane na temat podjadania, pomimo tego, że obejmuje ono od 20 do 25 proc. całkowitego spożycia energii - zwraca uwagę dr Bermingham.

- Projekt PREDICT śledził dużą liczbę osób i rejestrował szczegółowe informacje na temat ich nawyków dotyczących podjadania, co umożliwiło dogłębne zbadanie jego wpływu na zdrowie - wyjaśnia.

Podjadanie wartościowych przekąsek sprzyja zdrowiu. Ale niekoniecznie wieczorową porą

Naukowcy porównali informacje dotyczące rodzaju i ilości przekąsek oraz czasu ich konsumpcji z danymi na temat stanu metabolicznego ochotników, a konkretnie stężenia lipidów w ich krwi i poziomu insuliny.

Wynik wskazuje, że podjadanie wartościowych, zdrowych przekąsek wiąże się nawet z poprawą stanu metabolicznego.

Jednocześnie podjadanie późną porą szkodziło. Jak tłumaczą badacze, skracało ono czas nocnego postu i wydłużało okno żywieniowe.

Badanie nie wskazało przy tym na znaczenie częstości podjadania, ilości zjadanych kalorii ani ilości spożywanych przekąsek.

Dało się zauważyć jeszcze jedną, dosyć zaskakującą zależność. - Zauważyliśmy tylko słaby związek między jakością przekąsek i resztą diety, co podkreśla, że podjadanie jest niezależnym, modyfikowalnym elementem stylu żywienia, który można ukierunkować na poprawę zdrowia - podkreśla dr Bermingham.

Źródło: PAP / pk

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Anastazja Pustelnik FDC

Najbardziej kompletna książka kucharska siostry Anastazji!

Kolejna i zarazem ostatnia Wielka Księga Siostry Anastazji stanowi prawdziwe kulinarne kompendium, w którym tradycyjne receptury przenikają się z nowymi.

Ponad 400 przystępnie opracowanych przepisów! Czytelnik znajdzie tu między...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Podjadasz? Koniecznie przeczytaj o najnowszych wynikach badań
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.