Polskie pociągi pojadą w Czechach

Polskie pociągi pojadą w Czechach
Fot. Andrey Kremkov / Unsplash
1 miesiąc temu
PAP/kb

Bydgoska firma Pesa podpisała umowę na dostarczenie Kolejom Czeskim pociągów regionalnych.

Kontrakt wszedł w życie 26 lutego i jest 514 mln zł. Zakłada 33 spalinowych zestawów trakcyjnych RegioShark (Link) nowej generacji. Wszystkie są dwuwagonowe i będą wyposażone w system kontroli jazdy pociągu ETCS, osiągają prędkość 120 km/h. Napędzane są silnikami wysokoprężnymi MTU spełniającymi najnowszą normę czystości spalin Stage V.

- Od 2023 roku będą one stopniowo wprowadzane do eksploatacji w regionach środkowoczeskim, pardubickim, południowoczeskim, wysoczyńskim i w Pradze – mówi prezes CD Ivan Bednarik.

Z Polakami konkurowały m.in. hiszpański CAF oraz czeska Skoda. Koleje Czeskie od 2014 roku użytkują 31 pojazdów Regio Shark mieszczących 115 pasażerów na miejscach siedzących. Nowe pojazdy są tak samo pojemne. Pesy są przeznaczone na regiony Usti, Liberec, Karlowe Vary, Pilzno, Pardubice i Zlin.

Link, jako pierwszy w Europie spalinowy zestaw trakcyjny spełnił (i to ze znacznym zapasem) normy bezpieczeństwa w czterech scenariuszach zderzeniowych, przewidujących m.in. ochronę załogi przy zderzeniu pociągów. O skuteczności zabezpieczeń przekonały się w lipcu 2020 roku CD, gdy zderzyły się dwa pociągi, w tym pojazd Pesy. W katastrofie zginęły 2 osoby, ale wypadek przeżył maszynista RegioShark.

To nie pierwsze tak duże zagraniczne zamówienie bydgoskiej firmy. 19 września 2012 roku podpisała kontrakt z DB Regio, na mocy, którego łącznie do 30 września 2020 roku przekazała użytkownikowi 72 pojazdy tylu Link (23 pojazdy BR632 w wersji dwuczłonowej i 49 pojazdów BR633 w wersji trójczłonowej).

Pesa uzyskała do tej pory 23 homologacje zagraniczne i dostarczyła zagranicznym klientom 253 pociągi oraz 172 tramwaje. Pojazdy polskiego producenta wykorzystują przewoźnicy kolejowi w Niemczech, Włoszech, Czechach, na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Tramwaje Pesa natomiast kursują po Moskwie, Kijowie, Sofii, rumuńskim Cluj, węgierskim Szeged czy Kaliningradzie.

Obecnie oprócz zlecenia dla CD, bydgoska firma produkuje elektryczne zespoły trakcyjne dla czeskiego RegioJet i tramwaje dla Jassy w Rumunii.

Źródło: PAP/ kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magda Knedler
30,03 zł
42,90 zł

…I wreszcie prosisz setny raz. Wstajesz, zwijasz dłoń w pięść i czujesz już tylko agresję.
A przecież prosiłaś. Prosiłaś grzecznie. Moim zdaniem tak to właśnie jest z kobietami, które przez długi czas grzecznie o...

Skomentuj artykuł

Polskie pociągi pojadą w Czechach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.