Czeski rząd prosi o pomoc Polskę i Niemcy w walce z Covid-19

Czeski rząd prosi o pomoc Polskę i Niemcy w walce z Covid-19
Fot. Prasesh Shiwakoti / Unsplash
PAP/kb

Rząd Republiki Czeskiej negocjuje z Polską i Niemcami bezpłatną pomoc na zasadzie wzajemności dla swoich pacjentów z Covid-19. O rozmowach poinformował minister zdrowia Jana Blatny.

Premier Mateusz Morawiecki przed tygodniem zaproponował Czechom i Słowacji miejsca w polskich szpitalach dla pacjentów z Covid-19. Premier stwierdził, że Polska czeka jedynie tylko na sygnał od partnerów w Pradze i Bratysławie.

Od stycznia trwają dyskusje na temat pomocy z Niemiec, gdy o potrzebie przewozu pacjentów do niemieckich krajów związkowych Saksonii i Bawarii mówili lekarze ze szpitali w przygranicznych regionach. Na początku obecnego tygodnia czeskie Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do rządu o zgodę na podjęcie negocjacji z Niemcami. W efekcie wolne miejsca w szpitalach w Niemczech są wykazywane w danych centralnej dyspozytury szpitalnej w Czechach.

Do dzisiaj żaden czeski pacjent zarażony koronawirusem nie trafił do szpitali za granicą.

Wiceminister zdrowia Vladimir Czerny zapowiedział, że Czechy zwrócą się do partnerów z zagranicy, gdy szpitalne łóżka w tym kraju będą zapełnione w 90 proc. Obecnie są zajęte w 86 proc., a miejsca przystosowane do podawania tlenu - w 77 proc. Jak informuje resort zdrowia możliwości placówek są na granicy wyczerpania.

Szczególnie duże ryzyko, według ministerstwa jest w miastach Hradec Kralove oraz Karlowe Wary. Sytuacja także pogarsza się także w krajach (województwach) pilzneńskim, ujsteckim, pardubickim i libereckim.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Szustak OP
65,00 zł

Psalmy (tom pierwszy) to książka zawierająca komentarze Adama Szustaka OP do Księgi Psalmów. Powstała na podstawie internetowej serii noszącej tytuł Plaster miodu. Psalmy, która przez kilka lat z różną częstotliwością ukazywała się na youtube’wym kanale...

Skomentuj artykuł

Czeski rząd prosi o pomoc Polskę i Niemcy w walce z Covid-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.