Pożary w Europie nie dają za wygraną. Na pomoc wyruszyli polscy strażacy

Pożary w Europie nie dają za wygraną. Na pomoc wyruszyli polscy strażacy
Fot. PAP/EPA/SECURITE CIVILE HANDOUT
PAP / tk

Panujące tego lata w Europie wysokie temperatury przyczyniają się do wybuchu nowych pożarów. Z frontem ognia walczy kilka europejskich państw. Polscy strażacy będą pomagać zwalczać żywioł w Grecji, niedaleko Aten.

Pożary we Francji

We Francji, na Lazurowym Wybrzeżu spłonął obszar, w tym także tereny leśne, o powierzchni około 5 tys. hektarów. W walkę z ogniem zaangażowanych było około 700 strażaków. Tysiące osób, w tym turystów, prewencyjnie ewakuowano z okolicznych domów i kempingów.

Pożar wybuchł w poniedziałek późnym południem w mieście Gonfaron w departamencie Var, niedaleko autostrady A57. Ogień, podsycany przez gwałtowny mistral, nadal rozprzestrzenia się od Masywu Maurów w kierunku zatoki Saint-Tropez.

Jak poinformowała prefektura Var, pożar strawił 5 tys. ha i spalił około 100 domów. Trzy osoby zostały lekko ranne, a 19 podtruło się dymem.

DEON.PL POLECA

Strażacy ewakuowali tysiące ludzi, w tym siedem kempingów w miejscowościach Croix Valmer, Gassin i Cavalaire. Doszczętnie spłonął teren kempingu Charlemagne w Grimaud, a ośrodek wypoczynkowy linii Air France został zamknięty.

Wczasowiczów i mieszkańców terenów przewieziono do budynków okolicznych gmin.

Polscy strażacy w Grecji

Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że polscy strażacy będą gasić ogień w okolicach Aten.

Polscy strażacy zostali w Grecji, przenoszą się z wyspy Eubea w okolice Aten, gdzie sytuacja pożarowa jest bardzo trudna - poinformował we wtorek rano PAP rzecznik prasowy komendanta głównego PSP bryg. mgr Krzysztof Batorski.

Wcześniej dowódca strażaków bryg. Michał Langner informował, że decyzją władz greckich od poniedziałku 16 sierpnia wszystkie grupy międzynarodowe kończą swoje działania i zaczynają przygotowywać się do powrotu. Polska grupa planowała we wtorek wyruszyć w stronę granicy bułgarsko-greckiej.

"Polscy strażacy mieli wracać, tak jak wszystkie siły międzynarodowe, byliśmy przygotowani, by powitać ich w piątek. Jednak, jako że sytuacja pod Atenami nadal jest trudna, Grecy poprosili nas, żebyśmy zostali" - wyjaśnił rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Poinformował przy tym, że strazacy z Wielkopolski są już w okolicach Aten. "Część naszych strażaków już tam dotarła i prowadzą już działania gaśnicze na zachód od Aten w okolicach Vilia Attica oraz w Keratea w okolicach lotniska na południowy wschód od Aten" - zaznaczył Batorski.

"Natomiast moduł wrocławski, czyli druga część naszej grupy, która jest w Grecji, także przemieszcza się już z wyspy Eubea i również będzie tam wspomagała naszych chłopaków" - dodał.

Grupa 143 polskich strażaków wraz z 46 pojazdami wyruszyła do Grecji w sobotę 7 sierpnia. Jej celem było wsparcie greckich służb walczących z szalejącymi od kilku tygodni pożarami.

Źródło: PAP / tk

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Skomentuj artykuł

Pożary w Europie nie dają za wygraną. Na pomoc wyruszyli polscy strażacy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.