Premier Włoch: większe otwarcie kraju nie jest jeszcze możliwe

Premier Włoch: większe otwarcie kraju nie jest jeszcze możliwe
(fot. PAP/EPA/FILIPPO ATTILI / PALAZZO CHIGI PRESS OFFICE HANDOUT)
1 rok temu
PAP / kk

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył we wtorek, że obecnie nie jest możliwe większe otwarcie kraju ponad to, co zapowiedziano na drugą fazę walki z epidemią począwszy od 4 maja. Rząd ostrzega, że realnym zagrożeniem jest wzrost zakażeń i nowa kwarantanna.

Conte podczas wizyty w Lodi w Lombardii powiedział odnosząc się do zaplanowanego uchylenia niektórych restrykcji: "Zrobiliśmy kilka małych kroków naprzód, ale nie możemy zrobić więcej".

"Jestem pierwszy, który chciałby złagodzić zakazy, ale na razie musimy postępować właśnie w ten sposób" - dodał szef rządu.

W Lodi, w rejonie którego było jedno z pierwszych miejsc zachorowań w lutym, premier ostrzegł: "Ryzyko ponownych zakażeń i nowej eksplozji ognisk jest bardzo konkretne i to z tego powodu wprowadzamy łagodzenie kroków z ostrożnością".

Także szef MSZ Luigi Di Maio stwierdził: "Jeśli będziemy teraz nieostrożni, latem znajdziemy się znów w zamknięciu". W wywiadzie dla telewizji RAI minister spraw zagranicznych wyjaśnił: "Chore Włochy mają się lepiej, kurujemy je, ale nie są jeszcze w stanie umożliwiającym całkowite wyjście z zamknięcia".

Jak dodał Di Maio, to że premier nie zgodził się na otwarcie wszystkich sklepów wynika z tego, że "utrzymuje się ryzyko sanitarne, co potwierdzają naukowcy".

W niedzielę premier Conte ogłosił, że w drugiej fazie od 4 maja możliwe będą wizyty rodzinne, pogrzeby w ścisłym gronie i wstęp do parków. Ruszy m.in. aktywność budowlana i produkcja. Handel detaliczny ma zostać przywrócony 18 maja.

Szkoły będą zamknięte do września. Utrzymany został zakaz poruszania się między regionami bez ważnego powodu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier Włoch: większe otwarcie kraju nie jest jeszcze możliwe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.