Prezydent Słowacji odwiedza Polskę. To jej wizyta pożegnalna

Prezydent Słowacji odwiedza Polskę. To jej wizyta pożegnalna
Prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i Słowacji Zuzana Czaputova podczas ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.
PAP / mł

Od ceremonii powitania przez prezydenta Andrzeja Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się we wtorek przed południem oficjalna wizyta prezydent Słowacji Zuzany Czaputovej w Polsce.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak podkreślił w rozmowie z PAP, że prezydent Słowacji za dwa miesiące zakończy swoją misję na tym stanowisku, jest to jej wizyta pożegnalna. Jak dodał, wtorkowe spotkanie w Warszawie jest okazją do podsumowania bardzo dobrej współpracy z Czaputovą, zarówno tej bilateralnej, jak i w formatach regionalnych: Grupie Wyszehradzkiej i Inicjatywie Trójmorza.

Po ceremonii oficjalnego powitania odbędzie się spotkanie "w cztery oczy" prezydentów Polski i Słowacji. Na godz. 11 zaplanowano spotkanie Dudy i Czaputovej z dziennikarzami. Później odbędzie się oficjalne śniadanie wydawane przez Andrzeja Dudę na cześć prezydent Słowacji. Zuzana Czaputova złoży też wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Przewidziano spotkanie prezydent Słowacji z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią oraz z marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską.

To ostatnie miesiące urzędowania Zuzany Czaputovej

Czaputova kończy urzędowanie w połowie czerwca br. Nowym prezydentem Słowacji będzie były premier, a obecnie przewodniczący parlamentu Peter Pellegrini, który 6 kwietnia w drugiej turze wyborów prezydenckich pokonał dyplomatę i byłego ministra spraw zagranicznych Ivana Korczoka.

DEON.PL POLECA

Pellegrini jest założycielem partii Głos-Socjaldemokracja (Hlas-SD), która po wyborach we wrześniu 2023 r. utworzyła wspólnie z partią Kierunek-Słowacka Socjaldemokracja (Smer-SSD) oraz Słowacką Partia Narodową rząd kierowany przez premiera Roberta Ficę.

Czaputova jest pierwszą kobietą sprawującą najwyższy urząd w historii Słowacji. Ma silnie proeuropejskie poglądy, opowiada się za wsparciem dla broniącej się Ukrainy. Kładzie nacisk na rządy prawa. Jeszcze latem zeszłego roku oświadczyła, że nie będzie ubiegać się o reelekcję. Stwierdziła, że zabraknie jej sił na kolejną kadencję.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk

Nawet najwznioślejsze i najpiękniejsze rzeczy, które przeżywamy, składają się z drobiazgów. Są osadzone w ciągach prostych czynności oraz zwyczajnych zdarzeń.

Jak przeniknąć do głębi codzienności – rzeczywistości, w której żyjemy, pracujemy i kochamy?

W jaki...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prezydent Słowacji odwiedza Polskę. To jej wizyta pożegnalna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.