Przymusowy urlop 30 tys. pracowników Fiata

Przymusowy urlop 30 tys. pracowników Fiata
PAP / drr

30 tysięcy pracowników koncernu Fiat we Włoszech rozpoczęło w poniedziałek przymusowy dwutygodniowy urlop, za który dostaną 80 procent pensji. Powodem przestoju w fabrykach jest raptowny spadek zamówień.

"Po pozytywnym okresie pod koniec 2009 roku, zamówienia spadły drastycznie w styczniu, i to nawet poniżej poziomu z tego samego miesiąca sprzed roku, kiedy panował ostry kryzys" - oświadczyło kierownictwo turyńskiego koncernu, tłumacząc powody zatrzymania pracy we wszystkich włoskich zakładach.

W styczniu zamówienia na samochody Fiata spadły o 50 procent w porównaniu z trzema ostatnimi miesiącami zeszłego roku.

Jako podstawowy powód tego stanu rzeczy wskazuje się rezygnację rządu Silvio Berlusconiego z utrzymania także w tym roku specjalnych bodźców finansowych w postaci ulg dla klientów kupujących nowe auta.

Wprowadzono je w celu ratowania przemysłu motoryzacyjnego w związku ze światowym kryzysem. Fiat przyznał, że decyzja ta będzie miała istotny wpływ na jego tegoroczne cele.

Sprawa ulg stała się w ostatnich dniach elementem przetargowym w rozmowach między rządem a firmą w sprawie przyszłości przeznaczonej przez dyrekcję Fiata do likwidacji w 2011 roku fabryki w Termini Imerese na Sycylii.

Mimo nalegań strony rządowej, oferującej dalsze bodźce finansowe, a także żądań związków zawodowych koncern nie odstąpił od planów zamknięcia całkowitej nierentownej filii na Sycylii i nie wyraził zainteresowania przedłużeniem ulg. Dyrekcja w Turynie powtórzyła w poniedziałek, że swych zamiarów nie zmieni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Przymusowy urlop 30 tys. pracowników Fiata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.