Radioaktywny gaz w polskiej szkole. Było o nim wiadomo już dwa lata temu, ale lekcje trały dalej

Radioaktywny gaz w polskiej szkole. Było o nim wiadomo już dwa lata temu, ale lekcje trały dalej
Fot. Depositphotos
PAP / pk

Uczniowie ze szkoły w Święcicy (Lubelskie) w powiecie chełmskim uczą się zdalnie z powodu nawet sześciokrotnego przekroczenia norm radonu w budynku placówki. Po feriach rozpoczną naukę w szkole w Wierzbicy. Radon jest drugą, po paleniu tytoniu, przyczyną raka płuc.

O szczegółach poinformowała PAP wójt gminy Wierzbica Bożena Deniszczuk. Wyjaśniła, że o przekroczeniu norm radonu dowiedziała się po ogólnopolskim badaniu w starych budynkach użyteczności publicznej.

- Z otrzymanych tydzień temu danych wynika, że stwierdzono nawet sześciokrotne przekroczenie dopuszczalnych norm stężenia radonu w pomieszczeniach szkoły w Święcicy - przekazała wójt.

Dodała, że już dwa lata temu z badania wynikało, że normy radonu są w tej szkole przekroczone.

- Jednakże ówczesna pani dyrektor mnie o tym nie poinformowała i lekcje do tej pory się tam odbywały - wyjaśniła Deniszczuk.

Wójt przekazała, że uczniowie ze Święcicy uczą się zdalnie. Jeszcze w środę ma zostać wydane zarządzenie o przeniesieniu szkoły - jako instytucji - ze Święcicy do budynku szkoły w Wierzbicy.

- Po feriach dzieci będą mogły się uczyć w szkole podstawowej w Wierzbicy - dodała.

Deniszczuk zapowiedziała, że na piątkowej radzie gminy prawdopodobnie zostanie podjęta uchwała zamknięciu tej placówki.

Rzecznik Kuratorium Oświaty w Lublinie Jolanta Misiak potwierdziła PAP, że kuratorium otrzymało informacje o kilkukrotnym przekroczeniu norm radonu w liczącej 58 uczniów szkole w Święcicy.

- Organ prowadzący podjął decyzję, że do końca tygodnia uczniowie będą na nauczaniu zdalnym. Od poniedziałku zaczynają się w ferie w regionie, więc w ciągu tych dwóch tygodni gmina będzie podejmować dalsze decyzje w tej sprawie - powiedziała Misiak.

Radon i jego pochodne wdychane z powietrzem są drugim, po paleniu tytoniu, czynnikiem decydującym o zapadalności na nowotwór złośliwy płuc.

Radon jest naturalnie występującym gazem radioaktywnym. Powstaje w wyniku rozpadu radu i emituje głównie promieniowanie alfa, w mniejszym stopniu beta. O sprawie pierwsze poinformowało Radio Lublin.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Radioaktywny gaz w polskiej szkole. Było o nim wiadomo już dwa lata temu, ale lekcje trały dalej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.