RMF: w aptekach brakuje leku sabril stosowanego u osób cierpiących na padaczkę

RMF: w aptekach brakuje leku sabril stosowanego u osób cierpiących na padaczkę
Zdj. ilustr. Fot. depositphotos.com
RMF24.pl/mk

Jak informuje na swojej stronie portal RMF24.pl w aptekach brakuje sabrilu, który jest lekiem dla osób z padaczką. Reporterzy i słuchacze radia RMF donoszą, że jest to już kolejny specyfik, którego braki w ostatnim czasie zaczęto odnotowywać.

Sabril nie jest lekiem pierwszego wyboru i ma poważne działania uboczne. Jednak dla wielu osób jest jedynym ratunkiem - informuje portal RMF24. 

- Nie ma czym go zastąpić, istnieje jeszcze jeden lek z tej grupy - tiagabina, to jednak działa na innej zasadzie, nie ma żadnej gwarancji, że zastąpienie wigabatryny tiagabiną pomoże - powiedział radiu RMF FM dr nauk medycznych Piotr Czapiński, kierownik Centrum Leczenia Padaczki i Migreny w Krakowie. Jak ustalili dziennikarze radiostacji, przyczyna braku preparatu w aptekach jest niedostępność substancji czynnej wykorzystywanej do produkcji leku i niemożliwość zastąpienia jej innym składnikiem.

Jak podaje RMF24 sygnały o brakach konkretnych preparatów Naczelna Rada Aptekarska, publikując listę 19 leków, z których zakupem są trudności i dla których nie ma zamienników. Są to. m.in. preparaty dla osób z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym i leki hormonalne oraz np. opioidy (silne leki przeciwbólowe dla osób z zaawansowanym nowotworem i przerzutami).

DEON.PL POLECA

Więcej na ten temat na stronach RMF24.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dawid Ogrodnik, Damian Jankowski

Bez autocenzury. Dawid Ogrodnik pierwszy raz o sobie

Był Tomkiem Beksińskim w Ostatniej rodzinie, Rahimem z Paktofoniki w Jesteś Bogiem, księdzem Janem Kaczkowskim w Johnnym. A jaki naprawdę jest Dawid Ogrodnik? W intymnej rozmowie z...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

RMF: w aptekach brakuje leku sabril stosowanego u osób cierpiących na padaczkę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.