Rosja: Zmarła pisarka i działaczka społeczna Nina Katerli. Krytykowała rządy Putina

Rosja: Zmarła pisarka i działaczka społeczna Nina Katerli. Krytykowała rządy Putina
Fot. David Tomaseti / unsplash.com
PAP / tk

Rosyjska pisarka i działaczka społeczna Nina Katerli zmarła w Petersburgu w wieku 89 lat - podało w poniedziałek Radio Swoboda. Katerli angażowała się w obronę osób represjonowanych z powodów politycznych. W Polsce wydana została jej książka "Tamten świat".

O śmierci pisarki poinformowały w poniedziałek najważniejsze rosyjskie media niezależne, w tym Radio Swoboda.

Kim była Nina Katerli?

Katerli, urodzona w 1934 roku, wydała pierwszy zbiór opowiadań, zatytułowany "Okno" w 1981 roku. Jej utwory były również publikowane w samizdacie, czyli "drugim obiegu" w ZSRS. Gatunek literacki, którym się posługiwała Radio Swoboda określa jako "realizm fantastyczny". Katerli sięgała również po satyrę, opisując realia życia w Związku Sowieckim.

Występowała z krytyką rządów Władimira Putina i w obronie więźniów politycznych, m.in. byłego szefa koncernu Jukos Michaiła Chodorkowskiego. Jej wnuczką jest reżyserka teatralna Jewgienija Berkowicz, aresztowana pod zarzutem "usprawiedliwiania terroryzmu" w maju br. Wówczas również w domu Niny Katerli służby rosyjskie przeprowadziły rewizję.

Powodem oskarżeń wobec Berkowicz i dramatopisarki Swietłany Petrijczuk stała się przygotowana przez nie sztuka o losach Rosjanek, które wyszły za mąż za bojowników ugrupowania terrorystycznego Państwo Islamskie (IS).

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Pierwszy reportaż z wojny w Ukrainie

„Operacja specjalna” miała skończyć się po trzech dniach – rozpadem ukraińskiego państwa i marionetkowym rządem w Kijowie. Trwa jednak do dziś. Codziennie relacjonują ją gazety i portale internetowe. Ale...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rosja: Zmarła pisarka i działaczka społeczna Nina Katerli. Krytykowała rządy Putina
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.