Rząd Portugalii zmienił flagę, by podkreślić świeckość państwa. Usunął z niej chrześcijańskie symbole

Rząd Portugalii zmienił flagę, by podkreślić świeckość państwa. Usunął z niej chrześcijańskie symbole
Fot. Depositphotos
KAI / pk

Gabinet António Costy usunął z używanej przez rząd Portugalii flagi pięć niebieskich tarcz znajdujących się w herbie państwowym, uznawanych za symbol ran Chrystusa. W uproszczonej fladze Portugalii używanej aktualnie przez rząd m.in. na oficjalnych dokumentach, znajdujący się w zielono-czerwonej banderze narodowej herb zastąpiono żółtym kółkiem. Jak sprecyzował w komunikacie socjalistyczny gabinet, zmiana ma służyć "większej inkluzywności" oraz podkreślać świecki charakter państwa.

Komentujący zmianę politycy centroprawicy i prawicy określili decyzję gabinetu Costy mianem „skandalicznej” oraz „niepotrzebnej”, w sytuacji, kiedy lider socjalistów przygotowuje się do opuszczenia urzędu szefa rady ministrów.

Premier Costa podał się do dymisji 7 listopada br. po ujawnieniu, że prokuratura generalna objęła go śledztwem w związku z aferą korupcyjną dotyczącą osób z najwyższego kierownictwa Partii Socjalistycznej i premiera. Objęty dochodzeniem został m.in. minister infrastruktury João Galamba oraz dotychczasowy szef gabinetu premiera Vítor Escária. W biurze tego ostatniego policja znalazła 75,8 tys. euro w gotówce. Sprawa, jak wynika z dochodzenia, ma związek z nieprawidłowościami przy inwestycjach w wydobycie litu oraz produkcji tzw. zielonego wodoru.

Rząd Costy będzie sprawował swoje funkcje do czasu wybrania nowego gabinetu po zaplanowanych na 10 marca 2024 r. wyborach parlamentarnych w Portugalii.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebanalne, esencjonalne i prowokujące do myślenia teksty o Kościele

Być z Kościołem, gdy przeżywa momenty swojej świetności, swój „złoty wiek”, nie jest trudno. Wyzwaniem stają się chwile, w których przechodzi on przez „noc”; okresy, gdy...

Skomentuj artykuł

Rząd Portugalii zmienił flagę, by podkreślić świeckość państwa. Usunął z niej chrześcijańskie symbole
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.