Są już krokusy, ale w Tatry wrociła zima. Bez zimowego sprzętu nie wybieraj się wyżej

Są już krokusy, ale w Tatry wrociła zima. Bez zimowego sprzętu nie wybieraj się wyżej
W Tatrach powrót zimy. Fot. DEON / Depositphotos.com
PAP / mł

Choć w mediach społecznościowych pojawiają się już zdjęcia tatrzańskich kwitnących krokusów, w Tatry wróciła zima, a warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne.  

Na Kasprowym Wierchu we wtorek zaczął padać śnieg, a temperatura spadała do minus 1 st. C. Na najbliższy tydzień w Tatrach zapowiadane są temperatury do 14 st. mrozu. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

DEON.PL POLECA
Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana w zależności od wysokości i wystawy. Nad ranem śnieg jest twardy i zmrożony, natomiast w godzinach popołudniowych robi się mokry i grząski. „Utrudnienie stanowi niski pułap chmur i mgła, które w połączeniu z opadami śniegu znacznie ograniczają widzialność, co może prowadzić do pobłądzeń” – brzmi komunikat przygotowany przez służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Intensywne opady śniegu w Tatrach zapowiadane są także na środę, a kolejne dni mają być słoneczne i mroźne. Planując wyjście w wyższe partie Tatr, konieczne jest posiadanie odpowiedniego, zimowego sprzętu turystycznego takiego jak: raki, czekan, kask i lawinowe ABC - detektor, sondę i łopatkę. Na szlakach w partiach reglowych występuje błoto, a w miejscach zacienionych, znajdują się płaty zmrożonego śniegu.(PAP)

DEON.PL POLECA

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Daria Urban i Wojciech Kostyk

A gdyby plecak nie był taki ciężki, droga nie była taka długa, odciski nie piekły tak mocno, a słońce nie prażyło z całej siły... Byłoby cudownie. Tylko czy wtedy miałoby to jakikolwiek sens? Autorzy

Do...

Skomentuj artykuł

Są już krokusy, ale w Tatry wrociła zima. Bez zimowego sprzętu nie wybieraj się wyżej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.