Szczepionka na COVID-19 pochodzenia roślinnego skuteczna w ponad 70 proc.

Szczepionka na COVID-19 pochodzenia roślinnego skuteczna w ponad 70 proc.
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Kanadyjska firma biofarmaceutyczna Medicago i koncern GlaxoSmithKline poinformowały, że opracowana szczepionka na COVID-19 pochodzenia roślinnego wykazała 71 proc. skuteczności wobec wszystkich wariantów koronawirusa.

Skuteczność preparatu została wykazana w trzeciej fazie testów klinicznych. Komunikat prasowy Medicago i GSK zastrzega jednak, że wariant Omikron nie był w tym czasie rozprzestrzeniony, więc nie był przedmiotem badań. Ogólna skuteczność przeciw wszystkim wariantom koronawirusa objętym badaniami wyniosła 71 proc., a przeciw wariantowi Delta - 75,3 proc.

Do opracowania swojej szczepionki przeciw COVID-19 firma Medicago z siedzibą w Quebec City wykorzystała technologię cząstek przypominających koronawirusa lecz niezawierających jego materiału genetycznego w skojarzeniu z adjuwantem pandemicznym GSK.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) w lutym nadała preparatowi Medicago i GSK status produktu podlegającego ocenie w trybie przyspieszonym, a o rozpoczęciu trzeciej fazy badań klinicznych poinformowano pod koniec marca.

Jak podały firmy we wtorkowym komunikacie, badaniami objętych było 24 tys. dorosłych osób z sześciu krajów. W grupie zaszczepionych nie wystąpił ani jeden ciężki przypadek COVID-19. Nie odnotowano też poważnych reakcji po podaniu szczepionki. Ogólnie skutki uboczne określono jako “łagodne do średnich i przejściowe”, utrzymujące się średnio od jednego do trzech dni.

DEON.PL POLECA

Na podstawie wyników tych testów Medicago zamierza wkrótce wystąpić o zgodę regulacyjną do resortu zdrowia Kanady.

- Rezultaty naszych badań klinicznych pokazują siłę technologii produkcji szczepionek pochodzenia roślinnego. Jeśli uzyskamy zgodę, będziemy mieli wkład w globalną walkę z pandemią COVID-19 z pierwszą na świecie szczepionką pochodzenia roślinnego przeznaczoną dla ludzi – powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes Medicago Takashi Nagao.

Komunikat Medicago to druga w tym tygodniu wiadomość z kanadyjskiej branży biotechnologicznej związana z walką z koronawirusem. W poniedziałek koncern Merck poinformował o podpisaniu umowy z kanadyjską firmą Thermo Fisher Scientific na produkcję doustnego leku molnupiravir w Whitby w prowincji Ontario. Jeśli preparat zostanie dopuszczony do użytku przez kanadyjskiego regulatora, trafi on zarówno na rynek wewnętrzny jak i na eksport, w tym do UE.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Ponikło

Poruszająca książka o ostatnich latach życia ks. prof. Józefa Tischnera

Przez lata przekazywał nam mądrość ludzi gór, bo jak wiadomo greccy filozofowie to też górale. Niósł ciężkie brzemię nauczyciela solidarności. Pokazywał, jak myśleć według wartości...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szczepionka na COVID-19 pochodzenia roślinnego skuteczna w ponad 70 proc.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.