Tajwan na krawędzi lockdownu

Tajwan na krawędzi lockdownu
Zdj.: sepavone/depositphotos.com
PAP/tkb

13 lokalnych zakażeń COVID-19 i sześć przypadków o nieznanym źródle były powodem wprowadzenia przez Tajwan kilka dni temu nowych obostrzeń w całym kraju. Teraz, tamtejsze władze otwarcie mówią już o możliwości całkowitego lockdownu.

13 maja odnotowano 25 nowych infekcji, 13 z nich było przypadkami lokalnymi w Luzhou, dzielnicy miasta Nowe Tajpej na północy kraju. Reszta zakażonych, jak podaje PAP, podlega pod dzielnicę Wanhua w Tajpej.

Na Tajwanie w sumie od początku pandemii potwierdzono 1256 zakażeń. Spośród chorujących na COVID-19 zmarło 12 osób, zaś 1102 wyzdrowiały. Od 11 maja na terenie całego kraju zakazane są masowe imprezy oraz zwiększone są różnego rodzaju ograniczenia, "niestety, Tajwan wszedł w fazę zbiorowej transmisji koronawirusa" - miał powiedzieć tamtejszy szef resortu zdrowia i opieki społecznej Chen Shih-chung, poinformowała PAP.

Tajwan prowadzi ostrą politykę rejestrowania i "zdrowotnego śledzenia" swoich obywateli za pomocą nowoczesnej technologii. Niedawno osoby, które przebywały w bliskiej odległości od zakażonych otrzymały na swoje telefony powiadomienie o potrzebie obserwowania stanu zdrowia i kontaktu ze szpitalem w razie wystąpienia niepokojących objawów. Takich alertów wysłano w sumie około 600 tysięcy.

DEON.PL POLECA

Największy niepokój wywołało wykrycie infekcji u sześciu osób, co do których nie udało się ustalić lokalizacji zakażenia. Skąd panika wobec tak niskiej liczby nowych zakażeń? Tajwan stosuje wysokie standardy sanitarne i reaguje jak najszybciej może, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dzięki temu prawie rok temu krajowi udawało się realnie być jednym z niewielu krajów na świecie, gdzie koronawirusa nie było. Pasmo sukcesu przerwane zostało w grudniu 2020 roku, kiedy po 253 dniach po praz pierwszy zarejestrowano lokalny przypadek zakażenia COVID-19.

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

Tajwan na krawędzi lockdownu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.