Takich korków na granicy z Białorusią jeszcze nie było. Kierowcy czekają nawet 11 godzin

Takich korków na granicy z Białorusią jeszcze nie było. Kierowcy czekają nawet 11 godzin
Fot. PAP/Wojtek Jargiło
PAP / tk

W środę na wyjazd z Polski przez przejście graniczne z Białorusią w Koroszczynie czekało około 1200 pojazdów. - Jeszcze takiej kolejki nie było. Staliśmy 11 godzin w miejscu, nic nie drgnęło – mówi jeden z kierowców.

Artur, kierowca samochodu ciężarowego, w kolejce do przejścia granicznego stoi trzy dni. Opowiedział, jak sobie radzi. - Jadę z Turcji do Mińska. Ten samochód to mój dom na najbliższe tygodnie, śpię tutaj, robię jedzenie. Wiadomo, teraz w tej kolejce rozmawiam z innymi kierowcami, mam ze sobą tablet, oglądam filmy, słucham audiobooków – powiedział.

- Jedzenia tutaj nie kupuję, mam swoje domowe z Turcji. Zresztą nie mogę zostawić auta, bo jadę sam. Jak kierowcy jadą we dwójkę, to jest inna sytuacja. Przesuwamy się po trochu, ale ten czas płynie bardzo wolno. Może za dzień lub dwa przekroczę granicę – dodał.

Zdecydowanie lepiej jechać ekipą, niż samemu – podkreślają Krzysiek i Adam, którzy z kolegami kierowcami we czwórkę, dwoma samochodami jadą z Łukowa do Moskwy. Do przejścia granicznego mają około cztery kilometry. Krzysiek od pięciu lat jeździ samochodami ciężarowymi.

- W porównaniu z innymi to jestem w kolejce dość krótko, bo ponad 13 godzin. Wiozę akcesoria biurowe i muszę stać, bo nie są to rzeczy, które wjeżdżają na odprawę w pierwszej kolejności jak na przykład żywiec, lekarstwa, żywność – wyjaśnia. Dodaje, że kierowca w aucie mus być cały czas. Wyjątkiem jest czas pauzy.

Kierowcy zgodnie podkreślali, że zamknięte przejście graniczne w Kuźnicy i wprowadzone od grudnia 2021 roku plomby elektroniczne wydłużają czas oczekiwania. W związku z kryzysem migracyjnym 9 listopada ub.r. zostało zamknięte do odwołania przejście graniczne w Kuźnicy na Podlasiu.

"Strona polska została zmuszona do takich działań w związku z brakiem reakcji strony białoruskiej na próby bezprawnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej przez zorganizowane grupy nielegalnych migrantów w rejonie drogowego przejścia granicznego w Kuźnicy" – podała SG w komunikacie.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Święty Krzysztof (zm. ok. 250) był męczennikiem pochodzącym z Azji Mniejszej. Ubiczowano go, wrzucono do ognia, a na koniec przeszyto strzałami i ścięto. Według legendy odznaczał się niezwykłą siłą. Za to, że pierwotnie służył szatanowi,...

Skomentuj artykuł

Takich korków na granicy z Białorusią jeszcze nie było. Kierowcy czekają nawet 11 godzin
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.