To nie koniec zimy. Nadchodzi mróz, śnieg i oblodzenia

To nie koniec zimy. Nadchodzi mróz, śnieg i oblodzenia
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Jak informuje meteorolog i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski najbliższe dni na Pomorzu zapowiadają się niezwykle chłodne. Nastaną mrozy nawet do -10 stopni oraz śnieg i oblodzenia.

W górach spadnie śnieg. Może być żółtawy. To wina pyłu z Sahary, który ma dotrzeć do Polski w nocy.

Choć początek kwietnia już w piątek, to jednak zamiast promieni słonecznych zapowiadających wiosnę, natura przygotowała nam powrót zimy. Już dziś w nocy pojawi się śnieg w Tatrach i Sudetach. W Sudetach wydano nawet ostrzeżenia przed opadami. Są ważne do jutra do godz. 10. Na wysokości powyżej 700 m spadnie do 10 cm, lokalnie nawet do 15 cm śniegu.

W kolejnych dniach, w górach dopada jeszcze więcej śnieżnego puchu. Jutro w Tatrach pokrywa śnieżna może wzrosnąć o 15 cm, natomiast w nocy z czwartku na piątek o kolejne 20 cm. W piątek w ciągu dnia dosypie jeszcze od 7 do 12 cm. W weekend również będzie padać.

DEON.PL POLECA

Śnieg się utrzyma, bo temperatury w rejonach podgórskich i w górach będą ujemne. Z każdym kolejnym dniem na terenach podgórskich będzie chłodniej. W nocy z piątku na sobotę temperatury spadną do – 3, z soboty na niedzielę do – 5, ale w poniedziałek już może być – 8 i – 10 stopni Celsjusza.

- W górach, szczególnie w Tatrach cały czas pokrywa śnieżna ma grubość powyżej jednego metra, a nawet 1,4 m. Kiedy dopada jeszcze kilkadziesiąt centymetrów to warunki narciarskie się poprawią – mówi Walijewski.

Gorzej będą mieli amatorzy pieszych wędrówek. Muszą uważać na wiatr. Osiągnie prędkość od 65 do 70 km/h wywołując zawieje i zamiecie śnieżne. Możliwe będzie nawet zagrożenie lawinowe.

Meteorolog zwraca uwagę, że śnieg w górach może mieć zabawienie lekko żółte. - To pył z Sahary, który dotrze na południe kraju dziś w nocy - wyjaśnia.

Śniegiem sypnie również w Beskidzie Żywieckim i Sądeckim. Niewykluczone, że w piątek popada także na Lubelszczyźnie, w woj. świętokrzyskim i w południowej części Mazowsza. Warstwa białego puchu może osiągnąć ok. 5 cm.

Ostrzeżenia przed oblodzeniem wydane będą dla woj. pomorskiego i częściowo zachodniopomorskiego (pow. koszaliński i sławieński).

Zima nie opuści nas przynajmniej przez tydzień.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Paweł Krupa OP

Bóg i człowiek na ławie oskarżonych

Żył między nami, ale pewnego dnia zniknął w tajemniczych okolicznościach. Zostawił jednak obietnicę, która wielu napawa lękiem. Kiedy znów się pojawi, nastąpi koniec tego świata…

Sąd Ostateczny właśnie się...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

To nie koniec zimy. Nadchodzi mróz, śnieg i oblodzenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.