Tragedia w czasie ultramaratonu. Zginęło 21 osób

Tragedia w czasie ultramaratonu. Zginęło 21 osób
fot. Al Jazeera English / YouTube
PAP/dm

Chińskie media państwowe podały w niedzielę, że 21 osób zginęło podczas górskiego ultramaratonu przełajowego na północnym zachodzie kraju po gradobiciu, marznącym deszczu i silnych wiatrach uderzających w sportowców na dużych wysokościach.

Po całonocnej akcji ratowniczej w ujemnych temperaturach, w której wzięło udział ponad 700 osób, ratownicy byli w stanie potwierdzić, że 151 ze 172 osób jest bezpiecznych. Dwudziestu jeden zawodników zmarło, według oficjalnej agencji Xinhua News, która stwierdziła, że biegacze odczuwali dyskomfort fizyczny i nagły spadek temperatury.

Biegacze ścigali się na wyjątkowo wąskiej górskiej ścieżce na wysokości sięgającej 2000-3000 metrów nad poziomem morza. Wyścig na 100 km odbył się w sobotę w turystycznym lesie Yellow River Stone Forest w mieście Baiyin w prowincji Gansu.

Uczestnicy nie byli nowicjuszami. Jednym ze zmarłych był znany biegacz Liang Jing, który wygrał 100-kilometrowy wyścig w Ningbo, donosi Paper, państwowa gazeta z Szanghaju.

Jedna z organizatorek ulramaratonu Gansu Shengjing z Sports Culture Development Co., powiedziała, że nie było żadnych prognoz dotyczących ekstremalnych warunków pogodowych w dniu wyścigu - podaje Beijing News, gazeta należąca do władz Pekinu.

Jednak lokalny oddział Narodowego Centrum Informacji Wczesnego Ostrzegania w mieście Baiyin ostrzegał przez ostatnie trzy dni przed gradem i silnymi wiatrami.

Wyścig również przebiegał po znanym torze, był rozgrywany na nim czwarty raz. Ale pogoda zaskoczyła zawodników i już w sobotę rano wiadomo było, że sytuacja nie jest normalna. Biegacze nie byli ubrani na zimowe warunki, wielu miało na sobie koszulki z krótkimi rękawami.

- Przebiegłem 2 kilometry przed wystrzeleniem pistoletu startowego, aby się rozgrzać. Ale kłopotliwe było to, że po przebiegnięciu tych 2 kilometrów moje ciało nadal się nie rozgrzewało - powiedział gazecie jeden z nich.

Na najtrudniejszym odcinku, od 24 do 36 kilometra, pokonał tylko 1000 metrów, „ścieżka to po prostu mieszanka kamieni i piasku, a palce zdrętwiały z zimna”, „w końcu zdecydowałem się zawrócić, udało mi się dotrzeć w bezpieczne miejsce i spotkać ekipę ratowniczą”.

Według dziennikarza państwowej telewizji CCTV, niektórzy biegacze na trasie spadli ze szlaku w głębokie górskie szczeliny. Nie było jasne, ilu z nich przeżyło.

Nagranie wideo pokazało ratowników w kurtkach zimowych w ciemną jak smoła noc, szukających z latarkami wzdłuż stromych wzgórz i wąskich ścieżek. Operacje poszukiwawcze zakończyły się w południe w niedzielę, poinformowali prasę ratownicy.

Burmistrz miasta Baiyin, Zhang Xuchen, zorganizował konferencję prasową w niedzielę i jako organizator wydarzenia głęboko przeprosił : „Składamy głębokie kondolencje i współczucie rodzinom ofiar i rannych”. Rząd obiecał przeprowadzenie pełnego śledztwa w sprawie śmierci zawodników.

 

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen
20,94 zł
29,90 zł

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Tragedia w czasie ultramaratonu. Zginęło 21 osób
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.