Trudna sytuacja w obozie pod Mount Everest. Co najmniej 100 zakażonych koronawirusem

Trudna sytuacja w obozie pod Mount Everest. Co najmniej 100 zakażonych koronawirusem
fot. Andreas Gäbler / Unsplash
PAP / pk

"W obozie bazowym (pod Mount Everest) jest co najmniej 100 osób z pozytywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2, (w rzeczywistości - PAP) liczba (zakażonych osób) może wynosić między 150 a 200" - informuje cytowany przez agencję AP organizator wypraw Lukas Furtenbach. Władze Nepalu nie potwierdzają tych doniesień.

Przewodnik dodał, że jego szacunki opierają się na informacjach od przewodników, firm ubezpieczeniowych, lekarzy i innych organizatorów wypraw.

DEON.PL POLECA
Furtenbach - jako jedyna znana firma - odwołał w zeszłym tygodniu swoją ekspedycję na najwyższą górę świata, gdy jeden z jej zagranicznych przewodników i sześciu nepalskich szerpów uzyskało pozytywny wynik badania.

Nepalscy urzędnicy zajmujący się turystyką górską zaprzeczyli, by w którejkolwiek himalajskiej bazie w tym sezonie wspinaczkowym zdiagnozowano aktywne infekcje u himalaistów lub personelu pomocniczego - pisze agencja.

DEON.PL POLECA

W 2020 roku z powodu pandemii Covid-19 Nepal wstrzymał wyprawy w Himalaje. W tym roku pozwolenie na zdobycie Mount Everest otrzymało 408 obcokrajowców, którym pomaga kilkuset szerpów i innych pracowników rozlokowanych w obozie bazowym.

Zakażeń nie ogłosiły również inne zespoły wspinaczy, chociaż kilku himalaistów uzyskało pozytywny wynik testu po tym, gdy zostali sprowadzeni z obozu pod Mount Everest. Większość drużyn wciąż przebywa w bazie, licząc na dobrą pogodę, która umożliwiłaby ostatni w tym sezonie wspinaczkowym atak na szczyt.

Nepal przeżywa gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem i związanych z nim zgonów. W zeszłym tygodniu Chiny zawiesiły wspinaczkę na Mount Everest od swojej strony w obawie przed przeniesieniem choroby z Nepalu.

 

Według zestawienia agencji Reutera w zeszłym tygodniu w Nepalu stwierdzano średnio 8,3 tys. infekcji dziennie i 192 zgony. W połowie kwietnia diagnozowano mniej niż tysiąc zakażeń dziennie i pojedyncze przypadki śmierci w związku z Covid-19.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Trudna sytuacja w obozie pod Mount Everest. Co najmniej 100 zakażonych koronawirusem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.