Uczniowie z Małopolski będą monitorować jakość powietrza w swojej okolicy

Uczniowie z Małopolski będą monitorować jakość powietrza w swojej okolicy
Fot. Matthias Heyde / unsplash.com
PAP / tk

Uczniowie i nauczyciele małopolskich gmin będą mogli monitorować jakość powietrza w swojej okolicy. To dzięki urządzeniom do pomiarów zanieczyszczeń i interaktywnym tablicom, które urząd marszałkowski chce zamontować na terenie szkół zgłoszonych przez samorządy.

Udział w projekcie zadeklarowało 99 gmin. Każda z nich otrzyma komplet mierników zanieczyszczenia powietrza i zewnętrzną tablicę informacyjną wyświetlającą dane o jakości powietrza.

Takie zestawy umożliwią – jak poinformował wicemarszałek Małopolski Józef Gawron – uczniom i nauczycielom bieżące monitorowanie jakości powietrza w okolicy. - Wyniki będą prezentowane w prosty sposób, tak, aby nawet najmłodsi uczniowie poradzili sobie z odczytem. Informacje te pozwolą nauczycielom na racjonalne planowanie aktywności na powietrzu – zauważył wicemarszałek.

Szkoły, które otrzymają bezpłatne urządzenia, mają także organizować zajęcia edukacyjne na temat zanieczyszczenia i ochrony powietrza.
Projekt ma za zadanie podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, a tym samym wpływanie na kształtowanie pozytywnych postaw.

- Mam nadzieję, że także rodzice i dziadkowie dzieci uczęszczających do szkół, gdzie zostaną zamontowane urządzenia, będą ciekawi wyników pomiarów – powiedział wicemarszałek i zadeklarował, że urząd jest gotowy na montaż kolejnych urządzeń, jeżeli samorządy wyrażą taką wolę.

Zakup mierników zanieczyszczenia powietrza i tablic informacyjnych LED finansowany jest w ramach projektu LIFE "Małopolska w zdrowej atmosferze" ze środków Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski

To się w głowie mieści!

Gdy Alicja śpi, budzą się neurony. Prawdę mówiąc, one nigdy nie śpią, co najwyżej potrzebują nieco odpocząć. Tym razem mózg Alicji postanowił wyprodukować nietypowy sen, podczas którego opowie, w jaki...

Skomentuj artykuł

Uczniowie z Małopolski będą monitorować jakość powietrza w swojej okolicy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.