Ukraina. Edukacja czasów wojny: uproszczona matura, zniesienie egzaminów, zajęcia online

Ukraina. Edukacja czasów wojny: uproszczona matura, zniesienie egzaminów, zajęcia online
(Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA)
PAP/dm

Na ogarniętej wojną Ukrainie zajęcia w szkołach pozostaną w formie online do końca tego roku szkolnego (31 maja). Egzaminy dla dziewięcioklasistów (do szkoły średniej) zostały zniesione, a maturę uproszczono. W Kijowie władze rozważają możliwość otwarcia przedszkoli, które obecnie działają w trybie zdalnym.

W tym roku ze względu na nadzwyczajne okoliczności będzie jeden egzamin maturalny (zamiast kilku), złożony z łącznie 60 pytań, z których 20 będzie dotyczyło historii Ukrainy w XX-XXI wieku, 20 - języka ukraińskiego, a 20 - matematyki. Początkowo matura miała trwać 90 minut, lecz na prośbę uczniów i nauczycieli czas wydłużono do 120 minut.

Maturę będzie można zdawać w lipcu w specjalnych ośrodkach, które będą otwarte także poza Ukrainą. Szczegółowe informacje o punktach egzaminacyjnych mają pojawić się najpóźniej w czerwcu na stronach internetowych ministerstwa edukacji i resortu dyplomacji, a także szkół, ukraińskich placówek dyplomatycznych i na kontach użytkowników na specjalnym portalu testportal.gov.ua, na którym każdy tegoroczny maturzysta miał się zarejestrować na początku 2022 roku.

Studenci szkół wyższych w Ukrainie obecnie mają zajęcia przeważnie online. Te uczelnie i wydziały, które mają możliwość prowadzenia zajęć na miejscu, korzystają z niej i prowadzą zajęcia nawet w weekendy. Ze względu na wojnę zostały nieco zmienione reguły obrony prac dyplomowych (licencjackich i magisterskich) oraz wydłużone ich terminy. Zmiany dotyczą przede wszystkim formy egzaminu dyplomowego, który w większości wypadków będzie się odbywał online. Zmienione zostaną też terminy egzaminów wstępnych na studia magisterskie.

Do końca maja szkoły wyższe w Ukrainie mają opublikować zasady przyjmowania studentów w roku akademickim 2022-2023. Podstawowy schemat zasad rekrutacji i terminów, który każda uczelnia ma dopasować do swoich potrzeb, na początku maja został opublikowany na stronie ukraińskiego ministerstwa edukacji.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Ukraina. Edukacja czasów wojny: uproszczona matura, zniesienie egzaminów, zajęcia online
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.