W hali Ergo Arena ruszył punkt szczepień powszechnych

W hali Ergo Arena ruszył punkt szczepień powszechnych
Fot. PAP/Adam Warżawa
6 miesięcy temu
PAP/kb

W hali widowiskowo-sportowej Ergo Arena na pograniczu Sopotu i Gdańska uruchomiono w środę punkt szczepień powszechnych przeciwko COVID-19. Będzie on działał przez 6 dni w tygodniu, szczepiąc ok. 1,5 tys. osób dziennie.

Punkt będzie funkcjonował w ramach Narodowego Programu Szczepień. Powstał on przy współpracy władz Gdańska i Sopotu, urzędu wojewódzkiego, urzędu marszałkowskiego, NFZ, a jego operatorem jest spółka Szpitale Pomorskie.

"To już trzeci punkt szczepień masowych na Pomorzu. Pierwszy został otwarty 19 kwietnia w Redzikowie. Drugi - największy w regionie - ruszył w ubiegłym tygodniu w Centrum Sportowym GUMed. W sumie w naszym województwie działa ponad 400 punktów szczepień" - mówił podczas konferencji prasowej wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Z danych opublikowanych w środę na stronie gov.pl wynika, że na Pomorzu wykonano dotąd ponad 694,9 tys. szczepień, z czego 179 334 drugą dawką.

"Z każdym dniem coraz więcej osób jest szczepionych na Pomorzu. Wszyscy rozumiemy, że nie ma lepszego sposobu na to, aby ograniczyć zachorowania i zwalczyć epidemię. Jesteśmy przygotowani na to, aby w naszym województwie szczepić około 200 tys. osób tygodniowo" - zaznaczył.

Dodał, że efekt szczepień widoczny jest w szpitalach w regionie. "Spada liczba osób zakażonych, zwiększa się liczba wolnych łóżek covidowych. To bardzo cieszy. Mam nadzieję, że ta tendencja się utrzyma, abyśmy przed sezonem turystycznym mogli powiedzieć, że ta trzecia fala epidemii minęła" - powiedział Drelich.

Jak podkreślił marszałek województwa Mieczysław Struk, samorządy na Pomorzu oraz podmioty lecznicze aktywnie włączyły się w organizację punktów szczepień.

"Jak wspomniał pan wojewoda, jesteśmy w stanie wykonywać 200 tys. iniekcji tygodniowo. To oznacza, że w ciągu dwóch miesięcy możemy zaszczepić wszystkich chętnych mieszkańców naszego regionu. Oby nam nie zabrakło szczepionek" - dodał Struk.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że powrót do normalności zależy dzisiaj przede wszystkim od tempa szczepień. Odniosła się też do potrzeby pomocy osobom niepełnosprawnym w dostępie do punktów szczepień.

"W ubiegłym tygodniu skierowałam w tej sprawie list do pana ministra Michała Dworczyka. Myślę, że musimy usłyszeć głos osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. To grupa, która powinna mieć jak najszybciej zorganizowane szczepienia" - dodała.

"Nie stalibyśmy dziś w tym miejscu, gdybyśmy nie potrafili współpracować na poziomie administracji samorządowej i administracji rządowej. Myślę, że nad tą współpracą czuwa Paweł Adamowicz, który był jednym z inicjatorów budowy tego obiektu. Od początku pandemii podkreślam, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. W Sopocie szczepimy zakłady pracy, branżę turystyczną, także zaczęliśmy koordynować szczepienia osób niepełnosprawnych" - powiedział prezydent kurortu Jacek Karnowski.

Punkt, który powstał w hali Ergo Arena, będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 8-18. Przygotowano w nim 7 gabinetów kwalifikacyjnych i 7 stanowisk przeznaczonych do szczepień. Dziennie zastrzyk będzie mogło tu otrzymać 1,5 tys. osób. Punkt obsługiwać będzie personel Szpitali Pomorskich.

"Docelowo będziemy mogli szczepić nawet 2 tys. osób dziennie. Oczywiście wszystko będzie uzależnione od dostaw. Dzisiaj o godzinie 8.00 zastrzyk otrzymali pierwsi pacjenci. Do środka wpuszczane są osoby, które mają skierowanie i zarejestrowane są na konkretną godzinę. Na razie szczepienia będą wykonywane preparatem firmy Pfizer. Zabiegi odbywają się we foyer Ergo Areny. To duże i szerokie przestrzenie. Przygotowaliśmy też poczekalnię. Arena główna i sale treningowe nie są wyłączone z funkcjonowania. Działa też przychodnia rehabilitacyjna Rehasport. Na parkingu przed obiektem czynne są też dwa punkty poboru wymazów" - powiedziała PAP wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Wszystkie osoby, które są uprawione i chętne, mogą zarejestrować się na szczepienie w nowym punkcie dzwoniąc na bezpłatną infolinię 989 lub wchodząc na stronę www.pacjent.gov.pl. Rejestracja na szczepienie w Ergo Arenie możliwa jest również pod nr telefonu:58-763-40-97 lub 603-262-205.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz
27,93 zł
39,90 zł

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

W hali Ergo Arena ruszył punkt szczepień powszechnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.