W pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest w Polsce ponad 8,3 mln osób

W pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest w Polsce ponad 8,3 mln osób
(fot. PAP/EPA/Bagus Indahono)
Środa, 08:10
PAP / jb

W Polsce wykonano dotąd ponad 22,3 mln szczepień przeciw COVID-19. Ponad 8,3 mln osób otrzymało już dwie dawki preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionkę od Johnson & Johnson. Ministerstwo Zdrowia opublikowało we wtorek nowe schematy szczepień.

 

Resort poinformował, że minister zdrowia dopuszcza, aby szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień były wykonywane preparatem Comirnaty od Pfizera po upływie 21 dni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami, a preparatem COVID-19 Vaccine Moderna po upływie 28 dni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami.

Szczepionka Vaxzevria AstraZeneca w schemacie dwudawkowym ma być podawana przy zachowaniu odstępu od 35 dni (nie dłużej jednak niż do 84 dni) między dawkami.

Ministerstwo poinformowało też, że zgodnie z zaleceniami Zespołu ds. Szczepień Ochronnych i Rady Medycznej rekomendowany odstęp między dawkami szczepionki Comirnaty, podawanej dzieciom od 12 lat, wynosi 21 dni.

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Wskazanie to – jak przypomina resort – dotyczy również pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki zachorowali na COVID-19, co skutkuje również zastosowaniem wskazanego odstępu przed podaniem drugiej dawki szczepionki.

Ostatnie dane mówią, że do Polski dostarczono dotąd w sumie ponad 26,8 mln dawek szczepionek. Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w naszym kraju szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 21,1 tys. dawek. Zgłoszono 10,3 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podał we wtorek, że zanotowanych dotąd 80 zgonów powiązanych ze szczepieniami, zastrzegając że "nie są to zgony wywołane szczepieniami, tylko pewną koincydencją". "Część z tych zgonów, gdy jest podejrzenie bezpośredniej przyczynowości, jest weryfikowana, poprzez postępowania prokuratorskie i sekcje zwłok i żadne z prowadzonych postępowań nie wskazało na bezpośrednie powiązanie szczepienia ze zgonem" – zaznaczył.

O szczepienie się przeciw COVID-19 zaapelował we wtorek premier Mateusz Morawiecki, podkreślając, że szczepionki są dostępne dla wszystkich, a szczepienie to sposób na uniknięcie kolejnej fali epidemii i lockdownu.

Łącznie od marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 875 729 przypadków. Zmarło 74 255 chorych z COVID-19. 

Źródło: PAP / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Eliza Myk, s. Tymoteusza Gil, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka
23,74 zł
33,92 zł

Odważne kobiety. Niepokorne siostry. Czułe matki

Jedyna taka rozmowa. Wyjątkowe spotkanie. Siostry Tymka i Eliza w osobistym i bardzo intymnym wywiadzie odsłaniają prawdziwy obraz kobiet w habitach – z głową na karku, czułymi sercami i...

Skomentuj artykuł

W pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest w Polsce ponad 8,3 mln osób
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.