W Radomiu powstanie trzeci dom, który pomaga dzieciom się usamodzielnić

W Radomiu powstanie trzeci dom, który pomaga dzieciom się usamodzielnić
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. HALINSKYI / Depositphotos.com
PAP / mł

W Radomiu powstanie trzeci w mieście dom usamodzielnienia dla dzieci. Rozpoczyna się adaptacja budynku kupionego na potrzeby nowej placówki opiekuńczo-wychowawczej – poinformowała w czwartek wiceprezydent Radomia Marta Michalska-Wilk.

Nowy dom usamodzielnienia powstanie przy ul. Różanej. Ma w nim zamieszkać 14 dzieci w wieku od 10 lat. Pod okiem wychowawców będą się tu uczyły czynności dnia codziennego i w ten sposób przygotowywały się do wejścia w dorosłe życie. "Mam nadzieję, że będzie to miejsce, w którym dzieci będą się dobrze czuły. Chcemy stworzyć dla nich warunki jak najbardziej zbliżone do domowych, by miały zapewnione bezpieczeństwo i możliwość rozwoju" – powiedziała Michalska-Wilk.

Dla dzieci, które nie mogą się wychowywać w naturalnym środowisku

Wiceprezydent zaznaczyła, że uruchomienie kolejnego domu usamodzielnienia to odpowiedź na rosnącą liczbę dzieci, które z powodu skomplikowanej sytuacji rodzinnej nie mogą wychowywać się w swoim naturalnym środowisku. "Dom usamodzielnienia będzie dla młodych ludzi miejscem, w którym będą uczyli się wkraczać w dorosłe życie, gdzie będą uczyli się odpowiedzialności za miejsce, w którym mieszkają i za pozostałe osoby, które będą tu przebywać razem z nimi" – zaznaczyła Michalska-Wilk.

Miasto kupiło jednorodzinny dom przy ul. Różanej w grudniu 2021 r. Teraz rozpoczyna się remont budynku i adaptacja. Zgodnie z projektem powstaną tutaj dwu– i trzyosobowe pokoje, jadalnia, kuchnia, pokój dziecinny i świetlica. Placówka ma rozpocząć działalność pod koniec roku.

Dom usamodzielnienia przy ul. Różanej będzie trzecią taką placówką w Radomiu. Podobne są przy ul. Rwańskiej i Wydmowej. Działa także Słoneczny Dom przy ul. Dzierzkowskiej. Pieczę zastępczą sprawują również placówki rodzinne i rodziny zastępcze. W sumie wychowuje się w nich około 360 dzieci.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Monika Szubrycht

To, że jesteśmy mniejsi, nie oznacza, że nasze problemy również takie są.

Dzieci. Doświadczają odrzucenia, chorują na depresję, zaburzenia lękowe, samookaleczają się, targają się na własne życie. One równie mocno, co dorośli, doświadczają kryzysów psychicznych....

Skomentuj artykuł

W Radomiu powstanie trzeci dom, który pomaga dzieciom się usamodzielnić
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.