W Tatrach śniegu przybywa. Na weekend zapowiadane duże opady

W Tatrach śniegu przybywa. Na weekend zapowiadane duże opady
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Na Kasprowym Wierchu leży już ponad 40 cm śniegu, a na kolejne dni zapowiadane są kolejne duże opady. W nocy z piątku na sobotę w górach może spaść do 20 cm śniegu, a temperatura na szczytach spadnie do 10 st. mrozu – informuje IMGW.

Zimowe warunki w Tatrach

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne – informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN). Już od wysokości około 1200 m n.p.m. zalega śnieg, który w wyższych partiach Tatr jest nieprzetarty. Miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy - szczególnie w formacjach wklęsłych i pod skalnymi ścianami.

"Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Przy wysokogórskich wyprawach konieczne jest posiadanie turystycznego sprzętu zimowego takiego jak: raki, czekan, kask i lawinowe ABC – to jest detektor lawinowy, sonda i łopatka. Miejscami występują oblodzenia" – ostrzegają służby TPN.

W Tatrach od wysokości 1600 m n.p.m. obowiązuje pierwszy, niski stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna, a wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach, na bardzo stromych lub ekstremalnie stromych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

Kim chcę być? Kim są ludzie wokół mnie i jaki mają na mnie wpływ? Jak oceniam ich i siebie? Co jest moim celem w życiu? Udzielenie szczerej odpowiedzi na te pytania umożliwia człowiekowi lepsze zrozumienie...

Skomentuj artykuł

W Tatrach śniegu przybywa. Na weekend zapowiadane duże opady
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.