W wieku 102 lat zmarł płk Otton Hulacki. Był weteranem Armii Andersa

W wieku 102 lat zmarł płk Otton Hulacki. Był weteranem Armii Andersa
W wieku 102 lat zmarł płk Otton Hulacki (fot. Kasia Madera / YouTube.com)
PAP / tk

W wieku 102 lat zmarł płk Otton Hulacki, lwowiak, sybirak, żołnierz 2 Korpusu Polskiego, zdobywca Monte Cassino, Ankony i Bolonii. O jego śmierci poinformował szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

„Wspaniały człowiek o wielkim sercu, przepojony miłością do Polski. Śpij Kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie” – dodał minister Kasprzyk.

Kim był płk Otton Hulacki?

Otton Hulacki rodził się 2 stycznia 1922 roku, we Lwowie. W młodym wieku wstąpił do organizacji „Orląt”, funkcjonującej przy Związku Strzeleckim. We wrześniu 1939 r. dołączył do jednego z polskich oddziałów podążającego na wschód. Wówczas po raz pierwszy zetknął się z wojskami sowieckimi. - W mundurku strzeleckim przyczepiłem się do szwadronu śląskiej policji i pewnego dnia rano zbudził mnie szum czołgów, ukazała ich cała masa, a za nią czerwonoarmiści. Co za żałosny widok! Niektórzy z nich byli na bosaka, większość miała karabiny zawieszone na sznurkach, robiło to na mnie straszne wrażenie – wspominał w 2018 r. w rozmowie z PAP.

DEON.PL POLECA

W listopadzie 1939 roku został zaprzysiężony jako członek Służby Zwycięstwu Polski. 10 kwietnia 1940 roku NKWD aresztowało ojca Ottona, przedwojennego policjanta. W kwietniu 1940 r. został deportowany razem z matką i rodzeństwem do Kazachstanu.

- Chorowałem na tyfus plamisty, leżałem zupełnie wyczerpany i raz obudziłem się i był trup z jednej strony, trup z drugiej strony. Ludzie umierali codziennie – opowiadał. W marcu 1942 roku wstąpił do Armii Polskiej na Wschodzie; służył w 6. Pułku Pancernym „Dzieci Lwowskich”, gdzie ukończył szkołę podoficerską. W 1944 roku został przydzielony do dowództwa 2. Brygady Pancernej 2. Korpusu Polskiego, w składzie której przybył do Włoch i walczył m.in. o Monte Cassino.

Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii. - Nie było innego wyboru, przecież po tym, co mi i mojej rodzinie we Lwowie zrobiło NKWD, stałem się znany komunistycznym władzom. Powrót do Polski był niemożliwy – wspominał. Był wielokrotnym uczestnikiem uroczystości w rocznicę bitwy u na cmentarzu u stóp klasztoru Monte Cassino. Po raz ostatni w maju 2023 r. Działał w organizacjach kombatanckich.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Janusz Gajda

Historie Polaków, którzy w czasie II wojny światowej oddali życie za wiarę

Ksiądz Janusz Gajda od najmłodszych lat poznawał życiorysy męczenników z czasów hitlerowskiej okupacji. Po wojnie w jego rodzinnym Zawierciu pamięć o lokalnych bohaterach...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W wieku 102 lat zmarł płk Otton Hulacki. Był weteranem Armii Andersa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.