W Wyszogrodzie mogą odetchnąć. Poziom Wisły zmalał

W Wyszogrodzie mogą odetchnąć. Poziom Wisły zmalał
Fot. depositphotos.com
PAP/kb

Mieszkańcy Wyszogrodu mogą głęboko odetchnąć. Poziom Wisły w tym regionie opadł stanu alarmowego.

Obecnie woda w rzece przekracza o 36 cm stan ostrzegawczy. Nieco lepiej jest także w Kępie Polskiej, gdzie jednak nadal utrzymuje się tam 86 cm powyżej stanu alarmowego. 

"W Wyszogrodzie poziom Wisły obniżył się, ponieważ zeszła pokrywa lodowa. Rzeka już tam płynie, a lód pozostał jedynie przy brzegach. Spłynięcie lodu od Wyszogrodu wraz z nurtem wpływa oczywiście na sytuację poniżej, w rejonie Kępy Polskiej i Wykowa, gdzie rzeka utrzymuje się na wysokim poziomie. Także w Płocku wody pewnie jeszcze przybędzie" – powiedział kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim Piotr Jakubows

Wody Polskie poinformowały, że lodołamacze pracują w piątek na Wiśle i podzielone na trzy grupy, z czego cztery jednostki prowadzą akcję powyżej Płocka w celu przebicia pokrywy lodowej. "Lodołamacze przebijają się w górę rzeki, w stronę Dobrzykowa, gdzie w godzinach porannych poziom Wisły przekroczył stan alarmowy. W ciągu 12 godzin na wodowskazie przybyło tam 12 cm i dziś rano stan wody osiągnął 477cm. Stan alarmowy dla tego posterunku pomiarowego wynosi 350 cm" – przekazano.

DEON.PL POLECA

Trzy kolejne lodołamacze w środkowym biegu Wisły "czyszczą utworzoną wcześniej na rzece rynnę i pracują nad odprowadzeniem kry w dół Wisły, aby mogła odpłynąć w kierunku Bałtyku".

Według Wpd Polskich dwie dalsze jednostki operują w okolicach stopnia wodnego Włocławek. "Pokruszone kawałki lodu trzeba na bieżąco odprowadzać. Zapewnienie odpływu kry jest niezbędne po to, żeby nie zgromadziła się i nie stwarzała powtórnego zagrożenia dla terenów położonych poniżej zbiornika." 

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Szustak OP

Psalmy (tom pierwszy) to książka zawierająca komentarze Adama Szustaka OP do Księgi Psalmów. Powstała na podstawie internetowej serii noszącej tytuł Plaster miodu. Psalmy, która przez kilka lat z różną częstotliwością ukazywała się na youtube’wym kanale...

Skomentuj artykuł

W Wyszogrodzie mogą odetchnąć. Poziom Wisły zmalał
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.