Badanie CBOS o rządzie Ewy Kopacz

Badanie CBOS o rządzie Ewy Kopacz
(fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
7 lat temu
PAP / ptsj

Zadowolenie z tego, że na czele rządu stoi Ewa Kopacz deklaruje 44 proc. badanych; niezadowolonych jest 29 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Dość duża grupa (27 proc.) nie ma jednoznacznego stosunku do premier Kopacz - podaje sondażownia.

Rząd Ewy Kopacz budzi umiarkowanie pozytywne reakcje - ocenia CBOS. W to, że sytuacja w kraju się poprawi w wyniku działań nowego gabinetu, wierzy 36 proc. badanych. Pogorszenia sytuacji boi się 15 proc. ankietowanych. Prawie jedna piąta (19 proc.) uważa, że nic się nie zmieni. 22 proc. respondentów nie interesuje ta kwestia, a 8 proc. nie ma zdania.

CBOS wskazuje, że gabinet Ewy Kopacz przyjmowany jest z większym optymizmem niż utworzony po wyborach w 2011 roku rząd Donalda Tuska. W listopadzie 2011 roku 28 proc. ankietowanych deklarowało, iż wierzy, że w kraju będzie lepiej; 37 proc. obawiało się, że będzie gorzej. Żadnej zmiany nie spodziewało się 16 proc. respondentów. 14 proc. deklarowało obojętność, 6 proc. nie miało zdania.

Jeśli chodzi o gabinet utworzony w 2006 roku przez Jarosława Kaczyńskiego, w sierpniu tego roku 31 proc. ankietowanych wierzyło, że sytuacja w kraju poprawi się; 34 proc. obawiało się pogorszenia sytuacji. Tego, że nic się nie zmieni, spodziewało się wówczas 23 respondentów. 12 proc. nie miało zdania na ten temat. W tym pomiarze CBOS nie pytał o obojętność wobec tworzonego gabinetu.

Zdaniem największej części ankietowanych (49 proc.) obecny rząd premier Ewy Kopacz będzie taki sam jak poprzedni. 25 proc. spodziewa się, że nowy rząd będzie lepszy od poprzedniego, a 11 proc. respondentów, że będzie gorszy.

Do zwolenników gabinetu Ewy Kopacz zalicza się 35 proc. badanych, o połowę mniejszą grupę (18 proc.) stanowią jego przeciwnicy. 40 proc. respondentów deklaruje obojętność wobec rządu. 7 proc. nie ma zdania na ten temat.

CBOS wskazuje, że stosunek do rządu zależy przede wszystkim od płci, wieku, warunków materialnych oraz orientacji politycznej badanych. Gabinet Ewy Kopacz częściej popierają kobiety (38 proc.) niż mężczyźni (32 proc.). Więcej zwolenników niż przeciętnie w całej populacji ma obecna ekipa wśród ludzi w średnim wieku i starszych (powyżej 45. roku życia). Szczególnie często poparcie dla niej wyrażają badani mający 65 lat i więcej (50 proc.). Jeśli chodzi o ludzi młodych (od 18. do 24. roku życia) rząd ma wśród nich nieco więcej przeciwników (26 proc.) niż zwolenników (23 proc.).

Sondażownia zaznacza, że na stosunek do rządu mają wpływ poglądy polityczne respondentów. Ponadprzeciętnie często popierają go badani o poglądach lewicowych (48 proc.). W elektoratach partyjnych gabinet Kopacz cieszy się największym poparciem wśród sympatyków PO. Więcej zwolenników niż przeciwników ma także w elektoratach PSL i SLD. Sprzeciw wobec rządu Ewy Kopacz przeważa natomiast wśród zdeklarowanych wyborców PiS i, przede wszystkim, wśród sympatyków Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 9-15 października na liczącej 919 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Badanie CBOS o rządzie Ewy Kopacz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.