Belgia: Upamiętnienie żołnieży II WŚ

Belgia: Upamiętnienie żołnieży II WŚ
(fot. Thomas N. / flickr.com)
PAP / wm

Podczas tegorocznych obchodów 1 listopada w Belgii szczególnie uczczona zostanie pamięć żołnierzy poległych podczas II Wojny Światowej. Z inicjatywy ambasadora RP przy NATO, polskie delegacje zawitają na każdy cmentarz, gdzie spoczywają polscy żołnierze.

Znicze zapłoną na 16 cmentarzach w Belgii, na których spoczywają szczątki ponad 350 polskich żołnierzy, którzy walczyli w II Wojny Światowej.

W uroczystości ku czci poległych żołnierzy udział wezmą żołnierze i pracownicy stałego przedstawicielstwa RP przy NATO, polskiego przedstawicielstwa wojskowego przy komitetach wojskowych UE i NATO oraz polskiego narodowego przedstawicielstwa w Mons. Z inicjatywy ambasadora Bogusława Winida, nasze delegacje udadzą się we wtorek na każdy cmentarz w Belgii, gdzie odnaleziono prochy polskich żołnierzy. Na każdym grobie zostaną złożone kwiaty oraz zapalone znicze.

Na największym polskim wojskowym cmentarzu w Belgii w miejscowości Lommel spoczywa 257 żołnierzy 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, którzy polegli w walkach o wyzwolenie Belgii.

Ponadto podobne ceremonie odbędą się w Adegem, gdzie znajduje się 31 grobów żołnierzy 1 Dywizji Pancernej oraz dwa groby lotników polskich sił powietrznych poległych m.in. w walkach o wyzwolenie miejscowości Aalter we wrześniu 1944 roku; w Antwerpii gdzie spoczywa 17 polskich żołnierzy; na cmentarzu miejskim w Blankenberge gdzie znajduje się grób lotnika polskich sił powietrznych; w Brukseli gdzie spoczywa 20 polskich żołnierzy 1 Dywizji Pancernej i lotnik polskich sił powietrznych; w Charleroi - pochowano tam 4 polskich lotników; w De Klinge gdzie spoczywa trzech polskich żołnierzy 1 Dywizji Pancernej; w Hotton gdzie pochowano polskiego lotnika; na brytyjskim wojskowym cmentarzu Leuven - Heverlee gdzie spoczywa 11 polskich lotników - załogi dwóch bombowców z 304 i 305 dywizjonu bombowego, których samoloty zostały zestrzelone w okolicach miejscowości Getbeets w 1942 roku, w Leopoldsburgu gdzie pochowano 27 żołnierzy 1 Dywizji Pancernej; w Lombardsijde gdzie znajduje się grób lotnika polskich sił powietrznych; w Middelkerke gdzie pochowano dwóch polskich lotników; w Ostendzie i w Sint Pieters Rode, gdzie spoczywa ośmiu lotników, na cmentarzu w Stekene, na którym pochowano siedmiu żołnierzy 1 Dywizji Pancernej oraz w Tielt, gdzie leży ośmiu żołnierzy 1 Dywizji Pancernej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Belgia: Upamiętnienie żołnieży II WŚ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.