Czerwiński spotkał się z ratownikami górniczymi

Czerwiński spotkał się z ratownikami górniczymi
(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
PAP / rj

"Cześć Waszej pracy, poświęceniu i zaangażowaniu. Dziękuję za każdą akcję ratunkową, którą przeprowadziliście w ekstremalnie trudnych warunkach, narażając swoje życie i zdrowie dla swoich kolegów, którzy pod ziemią czekają na Waszą pomoc".

Te słowa wypowiedział Andrzej Czerwiński, Minister Skarbu Państwa podczas spotkania z ratownikami Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, którzy uczestniczyli w zakończonej niedawno akcji ratowniczej na ruchu Śląsk w kopalni Wujek w Rudzie Śląskiej.

Była to najdłuższa akcja ratowniczo-poszukiwawcza w dziejach polskiego górnictwa. Prowadzono ją od 18 kwietnia do 22 czerwca br., poszukując dwóch górników. Akcja została formalnie zakończona we wtorek, 23 czerwca o 6.44 w 67. dobie jej prowadzenia. Do akcji wprowadzono 1371 zastępów ratowniczych z kopalń i Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego wspomaganych przez 239 brygad przodkowych.

Ewenementem była skala zniszczeń w wyrobiskach. Podczas akcji ratownicy pracowali w zagrożeniu metanowym, niebezpieczeństwie wystąpienia wstrząsów wtórnych i w wysokiej temperaturze. Minister Skarbu podkreślił szczególnie determinację zespołu, który prowadził poszukiwania i wręczył ich członkom dyplomy uznania.

- Przez co najmniej 30 lat podstawą naszego bezpieczeństwa energetycznego będzie węgiel. Chcemy, by praca górników była coraz bardziej bezpieczna. Wasza praca nadal będzie potrzebna, choć mam nadzieję, że częściej w zapobieganiu i szkoleniach, niż w akcjach - powiedział Andrzej Czerwiński.

Minister Skarbu Państwa zapowiedział, że rząd ma realny pomysł na rozwój Śląska i branży górniczej, który zostanie zapowiedziany podczas wizyty w regionie.

- Chcemy, by górnictwo stało się rentowne i miało przed sobą długoterminową perspektywę rozwoju. Będziemy o naszym programie rozmawiać z każdym, komu zależy na tym projekcie - powiedział Andrzej Czerwiński.

Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego to jednoosobowa spółka Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla gospodarki państwa. Wykonuje zadania publiczne polegające na współdziałaniu w przeprowadzaniu akcji ratowniczych oraz udzieleniu pomocy zakładom górniczym w zapobieganiu i likwidacji skutków zagrożeń górniczych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czerwiński spotkał się z ratownikami górniczymi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.