Do seniorów trafią opaski bezpieczeństwa, na które rząd przeznaczył 42 mln zł

Do seniorów trafią opaski bezpieczeństwa, na które rząd przeznaczył 42 mln zł
Fot. Monkey Business Images / depositphotos.com
PAP / tk

Rząd przeznaczył 42 mln zł na zakup opasek bezpieczeństwa dla seniorów 65 plus. - Chcemy, żebyście czuli się bezpiecznie – powiedziała do zgromadzonych seniorów w sali recepcyjnej kaliskiego ratusza minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W poniedziałek odbyła się w Kaliszu uroczystość wręczenia seniorom - podopiecznym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu - opasek bezpieczeństwa. Rząd PiS – jak wyjaśniła minister Maląg - przystąpił do realizacji drugiego modułu programu pn. Korpus Wparcia Seniorów.

W pierwszej jego edycji program był adresowany do samorządów, które za rządowe środki świadczyły wsparcie psychologiczne i opiekę w czynnościach codziennych dla seniorów podczas epidemii koronawirusa.

- W drugiej, pilotażowej odsłonie postawiliśmy na poprawę bezpieczeństwa oraz możliwość samodzielnego zamieszkania osób starszych poprzez dostęp do tzw. opieki na odległość – powiedziała minister.

DEON.PL POLECA

Wyjaśniła, że seniorzy będą zaopatrywani w opaski bezpieczeństwa. Na Korpus Wparcia Seniorów przeznaczono w tym roku łącznie 80 mln zł, z czego ponad 50 procent zostanie wydatkowane na zakup opasek.

- One gwarantują wasze bezpieczeństwo przez całą dobę w miejscach waszego zamieszkania – powiedziała szefowa resortu zdrowia.

Opaski pracują 24 godziny na dobę, nadzorują stan zdrowia właściciela, wyposażone są w sygnał SOS, detektor upadku i lokalizator GPS. W Kaliszu na ten cel wydatkowano 50 tys. złotych; z opasek skorzysta 111 kaliszan. - To jest program, który zapewnia bezpieczeństwo i podwyższa komfort życia – powiedziała Maląg.

Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski podkreślił, że program jest bardzo ważny i „chcielibyśmy, żeby seniorzy byli jak najdłużej aktywni i pozostawali w swoim miejscu zamieszania” – dodał.

Marlena Maląg przypomniała, że w ramach solidarności międzypokoleniowej rząd PiS stara się też wprowadzać programy służące bezpieczeństwu seniorów pod względem finansowym.

- Dlatego zdecydowaliśmy o rewaloryzacji rent i emerytur oraz wypłacie 13 i 14 emerytury – podkreśliła. Przypomniała też, że tworzone są programy, których zadaniem jest aktywizacja seniorów. - Tworzymy kluby i domy seniora, których obecnie w Polsce jest 1100. Na programy aktywizujące seniorów rząd przeznacza rocznie 100 mln zł – powiedziała.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Do seniorów trafią opaski bezpieczeństwa, na które rząd przeznaczył 42 mln zł
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.