"DzGP": 99 internetowych prac Tuska

PAP / psd

Rząd stawia sobie ambitne zadanie: w 5 lat zinformatyzować urzędniczą Polskę. Przygotowany dokument zakłada wiele ułatwień dla obywateli i ma kosztować ponad 6 mld zł. To już drugi taki plan, poprzedniego nie rozliczono - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".

Opracowany właśnie Plan Informatyzacji Państwa na lata 2011-15, zakłada, że w 2015 roku ma być 5 mln użytkowników ePUAP (platforma do załatwiania spraw administracyjnych), połowa internautów ma posiadać podpis potwierdzony profilem zaufanym, a na terenach o najniższym zaludnieniu dostęp do sieci ma mieć co najmniej 75 proc. gospodarstw domowych.

Ministerstwom, instytutom badawczym i centralnym urzędom wyznaczono 99 zadań do wypełnienia. Od tak poważnych jak wprowadzenie nowych biometrycznych dowodów, po znacznie węższe zadania, jak budowa krajowego systemu informacji o zanieczyszczeniach powietrza.

Dokument przygotowany w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji najmocniej akcentuje jednak konieczność zmian w zarządzaniu informatyzacją kraju. Sposobem na opóźnienia i brak wyraźnych efektów ma być umocnienie Komitetu Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności lub wręcz stworzenie specjalnego nowego organu państwa do spraw informatyzacji.

Eugeniusz Gac, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, ocenia, że dokument jest niekompletny. - Zupełnie nie odniesiono się do tego, jak wyglądają efekty wykonania poprzedniego planu. I chyba nietrudno zrozumieć, dlaczego po prostu większości tych zadań nie wykonano - mówi.

W planie na lata 2007-10 wyliczono, że 23 projekty miały kosztować 2,5 mld zł, z czego 2 mld miały pochodzić z funduszy unijnych. Prognozowano też, że kontynuacja tych inwestycji do 2013 roku będzie kosztować kolejny miliard.

Według nowego planu na projekty - i to nie wszystkie, bo w kilkunastu przypadkach nie ma jeszcze danych - ma być wydane ponad 6 mld 464 mln zł. Część wydatków ma być sfinansowana z funduszy unijnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"DzGP": 99 internetowych prac Tuska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.