„Dźwięk wolności” – film, który trzeba zobaczyć

„Dźwięk wolności” – film, który trzeba zobaczyć
Fot. youtube.com/Rafael Film
Rafael Film

Od dzisiaj w polskich kinach wyświetlany jest, głośny już na całym świecie film ‘Sound of freedom. Dźwięk wolności’. To hollywoodzki film z Jimem Cavizezel w roli głównej (aktor, który zagrał Jezusa w ‘Pasji’ Mela Gibsona) oparty na prawdziwej historii, który dotyka problemu handlu dziećmi. Film opowiada prawdziwą historię Tima Ballarda, byłego agenta rządowego USA, który rezygnuje z pracy, aby poświęcić życie ratowaniu dzieci przed losem gorszym niż śmierć. Ryzykuje życiem i wyrusza w głąb kolumbijskiej dżungli, gdzie trafia do wnętrza najmroczniejszego biznesu na świecie.

‘Sound of Freedom. Dźwięk wolności’ także w Polsce wzbudza wielkie emocje i jest jedną z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. Mimo tematyki, twórcy nie szokują drastycznymi scenami, a empatię i emocje widzów budują w sposób subtelny, choć jednoznaczny. Polski dystrybutor Rafael Film informuje, że premierę potwierdziły wszystkie największe sieci kinowe oraz kina studyjne.

Na film zaprasza sam Jim Caviezel: 

Trailer Filmu(PL): 

‘Sound of freedom’ to film, który mocno zatrzymuje na temacie ochrony dzieci przed przemocą seksualną. Dla wielu z nas temat ten może być za trudny, w jakiejś mierze za mocny, wręcz nierealny. Ale jednocześnie widząc już nawet tylko zwiastun tej produkcji wiemy, że nie mamy prawa milczeć, nie uda się tego filmu odłożyć na bok. To nie jest film, który nakazuje nam byśmy zaciągnęli się do policji celem ścigania przestępców seksualnych. To raczej produkcja, która przypomina nam, jak ważna jest nasza obecność przy dzieciach, osobach często najsłabszych, jak ważna jest troska o tych najmłodszych których tak mocno kochamy. Bardzo polecam obejrzenie tej produkcji, która, jak słusznie powiedział, grający główna rolę Jim Caviezel nie jest o nim. Jest o dzieciach, o małych, a zarazem wielkich bohaterach, które mają prawo by być bezpiecznie.
Prof. Błażej Kmieciak
Pedagog specjalny i socjolog na co dzień pracujący w Państwowej Komisji ds. Pedofilii

Biskup El Espinal w Kolumbii, Miguel Fernando González Mariño, podziękował producentom filmu ‘Sound of Freedom’ za ujawnienie „międzynarodowego handlu dziećmi”, pomimo tego, iż wielu usiłuje zdyskredytować ten film. ‘Sound of Freedom’ został wyprodukowany przez meksykańskiego aktora i działacza pro-life i rodzinnego Eduardo Verástegui. Film oparty jest na prawdziwej historii amerykańskiego agenta bezpieczeństwa wewnętrznego Tima Ballarda – granego przez Jima Caviezela – który rzuca pracę w agencji, aby udać się do kolumbijskiej dżungli i ratować dzieci porwane przez handlarzy seksualnych.

W artykule opublikowanym na diecezjalnej stronie internetowej González wskazał, że handel nieletnimi „dotyczy naszego kraju i pokazuje degradację społeczną i rodzinną”. Biskup, który odniósł się również do trudności, jakie napotkał film w kinach, zauważył, że „niektórym ludziom nie odpowiada mówienie o tej pladze, ponieważ zagraża to ich finansom i podjęli się zdyskredytowania tego filmu”.
Temat jest wyśmiewany, a jego producenci opisywani jako fanatycy. Prawda jest taka, że musimy podziękować jego odważnym twórcom, którzy przekonani o ludzkiej godności i z głęboką wiarą katolicką, odważyli się podnieść krzyk: Dzieci Boże nie są na sprzedaż” – powiedział biskup.

Modlitwa za wstawiennictwem św. Józefiny Bakhity przeciw handlowi ludźmi

Film opowiada prawdziwą historię Tima Ballarda, byłego agenta rządowego USA, który rezygnuje z pracy, aby poświęcić życie ratowaniu dzieci przed losem gorszym niż śmierć. Ryzykuje życiem i wyrusza w głąb kolumbijskiej dżungli, gdzie trafia do wnętrza najmroczniejszego biznesu na świecie.
W wywiadzie dla Fox News grający główną rolę Caviezel (znany z Pasji Mela Gibsona) mówi, że Hollywood boi się tej historii. Prace nad produkcją rozpoczęto zaledwie po dwóch latach od startu działalności Ballarda, ale dystrybutor 20th Century Fox, po przejęciu przez Disneya, postanowił odwołać premierę. Wtedy producenci rozpoczęli żmudną walkę o odzyskanie praw i premierę filmu.

Mimo kontrowersji Dźwięk Wolności odniósł ogromny sukces w USA, pokonując w rankingach wysokobudżetowe kontynuacje kultowych Indiany Jonesa czy Mission: Impossible. Ostatecznie tytuł, którego przestraszył się Disney stał się numerem #3 w USA (po Barbie i Oppenheimerze) i wywrócił letni box office do góry nogami. Bez wielomilionowej, zwyczajowej promocji, ale za to z towarzyszącą mu gigantyczną, oddolną akcją społeczną Dźwięk wolności wspiął się na szczyt rankingów ocen (IMDB 7,8/10, Filmweb 8,8/10), a do dzieła przylgnęła opinia filmu, „który każdy powinien zobaczyć”.
Obok Caviezela, w roli Katherine Ballard, na ekranie zobaczymy zdobywczynię Oscara Mirę Sorvino (Jej wysokość Afrodyta) a także Billa Campa (Gambit Królowej) wcielającego się w postać ‘Vampiro’ – głównego pomocnika Ballarda.
Film jest dozwolony dla widzów od 15 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Karolina Korwin Piotrowska

Wszyscy wiedzieli. Wszyscy milczeli. Coś wreszcie pękło.

„Pani, jak na kobietę, to nawet nie jest głupia!”. „Szkoda, że tych tłustych nóg nie możesz sobie obciąć”. „To dzięki jej nieuctwu będziemy wszyscy tu stać do rana”....

Skomentuj artykuł

„Dźwięk wolności” – film, który trzeba zobaczyć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.