IPN szuka miejsc pochówku ofiar komunizmu

IPN szuka miejsc pochówku ofiar komunizmu
(fot. mapy.eholiday.pl)
PAP / slo

Poszukiwania miejsc pochówku osób rozstrzeliwanych w lesie w okolicach Gądek koło Poznania rozpoczął w poniedziałek IPN - poinformował PAP pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego dr Krzysztof Szwagrzyk.

Ekipa IPN prowadzi prace ziemne w miejscach wskazanych przez świadków tamtych wydarzeń. Dwa miesiące temu teren ten przebadano georadarem.

- Chcemy pracować przez dwa dni, aby potwierdzić lub wykluczyć miejsce pochówku ofiar komunistycznych. W lesie tym mogą być miejsca pochówku osób rozstrzelanych, przywożonych z więzienia w Poznaniu lub z Urzędu Bezpieczeństwa w tym mieście - powiedział PAP dr Szwagrzyk.

Badania związane są z realizacją projektu dotyczącego poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego lat 1944-1956. Zespół kierowany przez Szwagrzyka w ostatnich latach dokonał m.in. ekshumacji ofiar terroru komunistycznego na cmentarzach we Wrocławiu i Warszawie. Zdaniem historyka IPN w Polsce wciąż w bezimiennych mogiłach leży od 30 do 40 tys. więźniów politycznych z lat 40. i 50. XX w.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

IPN szuka miejsc pochówku ofiar komunizmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.