Jaka pogoda na majówkę w tym roku? – sprawdzamy

Jaka pogoda na majówkę w tym roku? – sprawdzamy
Depositphotos.com (61868743)
PAP / pzk

Na majówkę nad morzem będzie chłodno i wietrznie. Na południu cieplej, ale i deszczowo. Najlepszym miejscem – z uwagi na pogodę – będzie Roztocze, Pojezierze Mazurskie lub Wielkopolskie – mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

„W sobotę zachmurzenie i deszcze, ale na niedzielę mam dobre informacje. Nad Polską ma się rozwijać układ wysokiego ciśnienia, więc wyż będzie on spychał wilgotne powietrze i powodował więcej przejaśnień. Tylko początkowo na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Małopolsce oraz w woj. świętokrzyskim będzie padał deszcz. Jednak po południu zdecydowane więcej słońca” – mówi Walijewski. Temperatury od około 8 – 9 nad morzem, na przeważającym obszarze kraju od 13 do 15 st. Celsjusza, nieco cieplej na Podkarpaciu, tam 16 stopni. Przy tym wiatr słaby i umiarkowany.

„Poniedziałek, a więc pierwszy dzień maja, będzie słoneczny w całym kraju, z dosyć wysokimi wartościami temperatury. Niestety wciąż najchłodniej nad morzem, tam 9 – 10 st. Pozostała część kraju – przeważnie od 12 do 16 st., ale od Dolnośląskiego, poprzez Małopolskie, aż po Podkarpacie – 18, a niewykluczone, że nawet 19 stopni. Niestety na krańcach południowych mogą się pojawiać delikatne opady deszczu” – prognozuje.

Podkreśla, że we wtorek czeka nas „kontynuacja miłej aury z poniedziałku”. „Nawet będzie jeszcze cieplej” – dodaje rzecznik IMGW. Na Podkarpaciu na termometrach zobaczymy 20 stopni. W Małopolsce ok. 18 – 19 st., na Lubelszczyźnie też ok. 19 st. Niestety mogą tam występować opady deszczu, a także burze. W pozostałej części kraju stosunkowo ciepło, bo od 14 do 16 st. „Cały czas poszkodowane będzie wybrzeże. Tam zaledwie od 7 do 9 stopni. Jeżeli ktoś wybiera się na majówkę nad morze, to musi się przygotować na chłody i deszcze, przyda się kurtka przeciwdeszczowa i polar” – radzi Walijewski.

DEON.PL POLECA

W środę znów ma napłynąć nad Polskę arktyczne powietrze i to spowoduje, że nad morzem wciąż będzie 8 - 9 stopni, w centrum ok. 11, a na południu zaledwie 12 – 13. Na północy spodziewane są przymrozki. Wiatr i powietrze pochodzenia arktycznego spowodują, że odczuwalna temperatura będzie jeszcze niższa. Więcej wilgoci, spadną przelotne deszcze. To ochłodzenie może się utrzymać nawet do niedzieli.

Synoptyk przestrzega również przed wycieczkami w góry. „Warunki w górach są trudne. Przybędzie jeszcze trochę śniegu, a następnie popada deszcz. To wszystko zmarznie i będzie jeszcze gorzej” – mówi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Przybylak

Obszerny zbiór praktycznych reguł przepowiadania pogody dla każdego, kto zechce obserwować przyrodę i wykorzystać niniejsze rady. Pogodę możemy prognozować z zachowania zwierząt, stanu roślin, rzeczy oraz odczuć ludzi. Prognozy wspierają obserwacje zjawisk atmosferycznych i reguły...

Skomentuj artykuł

Jaka pogoda na majówkę w tym roku? – sprawdzamy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.