Kopacz: bądźcie dumni z policyjnego munduru

Kopacz: bądźcie dumni z policyjnego munduru
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / mg

Bądźcie dumni z policyjnego munduru - mówiła premier Ewa Kopacz podczas sobotniej uroczystości z okazji 96. rocznicy powołania publicznej policji. Podziękowała za służbę i zapowiedziała podwyżki od stycznia 2016 r.

- Dziś w badaniach blisko 90 proc. deklaruje, że czuje się bezpiecznie w miejscu swego zamieszkania. To najlepszy wynik w historii, który jest waszą zasługą. Na takie oceny pracujecie każdego dnia - mówiła Kopacz do zgromadzonych na pl. Piłsudskiego w Warszawie z okazji policyjnego święta.

Jak podkreśliła, ciężka służba policjantów powinna być odpowiednio wynagradzana. - Dlatego - jak wiecie - od stycznia 2016 r. podwyżkami zostaną objęci funkcjonariusze i pracownicy cywilni służb mundurowych" - powiedziała.

Kopacz mówiła, że bezpieczeństwo jest dziś jedną z najważniejszych wartości i filarem demokratycznego państwa.

- To wy - funkcjonariusze policji - jesteście jego gwarantem. Wszystkim, którzy przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w święta i w wakacje pełnią swą służbę, z całego serca dziękuję. Życzę satysfakcji z pełnionej misji i bezpiecznej służby - zwróciła się do nich.

DEON.PL POLECA

Premier wspomniała st. asp. Marka Dziakowicza z Wałbrzycha - policjanta, który w czasie urlopu nad morzem uratował tonącego nastolatka, ale sam poniósł śmierć.

- Jak wspominają jego koledzy, życie ludzkie przedkładał ponad wszystko, był policjantem z powołania i pełniąc służbę wielokrotnie ratował inne osoby. (...) Odwaga i poświęcenie - te dwa słowa w takich chwilach nabierają szczególnego wymiaru. (...) Choć nie pełnił tego dnia służby pokazał, że policjantem się jest, a nie bywa - podkreśliła szefowa rządu, składając w imieniu państwa polskiego hołd rodzinie bohatera, który "do końca pozostał wierny rocie policyjnego ślubowania".

- Wiem, że wśród was jest wielu bohaterów, nawet jeśli pozostajecie czasem anonimowi, wielu z was niesie pomoc o każdej porze dnia i nocy - mówiła premier do funkcjonariuszy, szczególnie zwracając się do laureatów policyjnego konkursu "Policjant, który mi pomógł", wyróżnionych przez obywateli.

Kopacz przytaczała niektóre historie funkcjonariuszy. - Tak właśnie powinna wyglądać służba drugiemu człowiekowi. Jestem zaszczycona, że mogę wam osobiście pogratulować - dodała.

Również komendant główny policji gen. insp. Krzysztof Gajewski mówił, że bycie policjantem to nie tylko zawód, ale przede wszystkim misja służenia innym. - Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych wartości w życiu każdego człowieka. Realizowanie tych potrzeb i służba ludziom jest naszą misją - podkreślił Gajewski.

Komendant zaznaczył, że działania policji są wysoko oceniane przez społeczeństwo. Dodał, że wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli ma ścisły związek ze spadkiem przestępczości. - Tych wyników nie byłoby bez codziennej pracy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych policji - ocenił.

Podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego 150 absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie promowano na pierwszy stopień oficerski - podkomisarza. Ślubowanie złożyło też 170 młodych policjantów ze stołecznego oddziału prewencji, którym towarzyszyli bliscy.

Gajewski zwrócił się do młodych policjantów, którzy złożyli ślubowanie i rotę przysięgi policyjnej. - Pamiętajcie, że policyjny mundur to nie tylko zaszczyt, ale przede wszystkim obowiązek. Życzę Wam, żebyście zostali dobrymi policjantami - podkreślił komendant.

Specjalnymi gośćmi obchodów byli policjanci z 42 krajów. Uroczystości zakończyło złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz defilada pododdziałów policyjnych.

Życzenia policjantom złożyła kandydatka PiS na premiera Beata Szydło w krótkim spocie. - Chcę podziękować za to, co dla nas robicie. Dziękuję, że każdego dnia jesteście z nami, że dzięki waszej służbie możemy czuć się bezpieczni. Codziennie słyszymy o poświęceniu, które niesiecie dla innych. Każdego dnia słyszymy, że ktoś z was stracił życie lub zdrowie, ratując drugiego człowieka - mówiła Szydło.

Wcześniej na Zamku Królewskim funkcjonariuszom i pracownikom policji wręczono akty mianowania na wyższe stopnie; wiele osób zostało udekorowanych odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali b. komendant główny policji gen. insp. Marek Działoszyński oraz honorowy krwiodawca i komendant I komisariatu policji w Bielsku-Białej mł. insp. Bogdan Ogrocki - oddał 38 litrów krwi.

Policja to największa formacja mundurowa w kraju, w której służy prawie 100 tys. funkcjonariuszy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kopacz: bądźcie dumni z policyjnego munduru
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.