Kraków: Rusza budowa Centrum Energetyki

Kraków: Rusza budowa Centrum Energetyki
(fot. Szift / flickr.com / CC BY 2.0)
PAP / mh

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie rozpoczęła we wtorek budowę największego w historii uczelni przedsięwzięcia - Centrum Energetyki. Placówka o wartości prawie 190 mln zł będzie edukować i prowadzić badania we wszystkich obszarach energetyki.

"To potrzebna inwestycja, bowiem już teraz jesteśmy najnowocześniejszym w Polsce ośrodkiem, w którym ponad 150 profesorów zajmuje się tematyką energetyczną. Możemy śmiało powiedzieć że centrum krajowej energetyki znajduje się w Krakowie" - ocenił kanclerz krakowskiej uczelni Henryk Zioło.
Centrum Energetyki AGH złożone będzie z dwóch połączonych ze sobą budynków zlokalizowanych przy ul. Czarnowiejskiej. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie ok. 15 tys. m kw.
W kompleksie zlokalizowanych zostanie 38 specjalistycznych, nowoczesnych laboratoriów, służących zarówno badaniom komercyjnym, jak i rozwijaniu badań podstawowych w dziedzinie szeroko rozumianej energetyki. Jednym z istotnych elementów Centrum będą badania w zakresie tzw. czystych technologii węglowych, prowadzone i koordynowane przez krakowską uczelnię w ramach europejskiego Węzła Wiedzy i Innowacji (KIC InnoEnergy).
Według władz AGH obiekt będzie służył nie tylko polskim naukowcom, ale też gościom z całego świata, którzy będą tam prowadzili wielokierunkowe badania nad energetyką.
Utworzenie Centrum Energetyki będzie kosztować w sumie 189,8 mln zł, z czego 62,2 mln zł stanowią środki unijne z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Reszta to środki własne uczelni i kredyt bankowy. Wyposażenie specjalistycznych laboratoriów zostanie sfinansowane z kilku innych źródeł.
Ze względu na wielość przedsięwzięcia podzielono je na dwa etapy. Oddanie do użytku pierwszego etapu zapowiedziano na listopad 2014 roku.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: Rusza budowa Centrum Energetyki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.