Mazowieckie: Ferie zaczną się "lekką zimą"

Mazowieckie: Ferie zaczną się "lekką zimą"
(fot. EPA/Karl-Josef Hildenbrand)
PAP / wm

Początek ferii dla uczniów województwa mazowieckiego przypada na dni pochmurne, z przelotnymi opadami śniegu - informuje IMGW-PIB.

Obecnie Polska znajduje się pod wpływem głębokiego niżu z rejonu Zatoki Fińskiej, który w ciągu najbliższych dni będzie się przemieszczał nad Ukrainę. Z północy napływa chłodne powietrze pochodzenia arktycznego.

DEON.PL POLECAW nocy z piątku na sobotę utrzyma się zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami może przelotnie spaść śnieg. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w górach wyniesie do 10 cm., a podczas opadów śniegu miejscami widzialność bardzo osłabnie. Temperatura minimalna wyniesie od minus 3 st. C na wschodzie Polski do 0 st. C na zachodzie, nad morzem - od 0 do 2 st. C, zaś w rejonach podgórskich lokalnie sięgnie minus 5 st. C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, a nad morzem i wysoko w górach dość silny i silny (40-50km/h). W porywach wiatr osiągnie prędkość 65km/h, miejscami na północy kraju - do 80km/h, a nad morzem i wysoko w górach - do 90-110km/h. W czasie opadów wiatr miejscami może powodować śnieżne zawieje.

W sobotę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, okresami przelotnie spadnie śnieg (najwięcej - na południu i we wschodniej połowie kraju). W górach i miejscami w rejonie Zatoki Gdańskiej można się spodziewać przyrostu pokrywy śnieżnej do 10 cm. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 2 st. C na północnym wschodzie do 2 st. C na zachodzie i 3 st. C miejscami nad morzem. W rejonach podgórskich temperatura osiągnie od minus 4 do minus 1 st. C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, a nad morzem i wysoko w górach - silny i bardzo silny (40-50km/h) i porywisty. Na zachodzie i południu w porywach osiągnie on prędkość do 70km/h, w rejonach podgórskich - do 80km/h, a nad morzem i wysoko w górach - do 90-110km/h. Wiatr miejscami może powodować zawieje, a w górach także zamiecie śnieżne.

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Okresami przelotnie spadnie śnieg, najwięcej na południu oraz w województwach centralnych i wschodnich. Temperatura minimalna wyniesie od minus 5 do minus 2 st. C na większej części kraju, nad morzem - około 0 st. C, a w rejonach podgórskich miejscami spadnie do minus 7 st. C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, początkowo w porywach do 65km/h, a na wybrzeżu, zwłaszcza w rejonie Zatoki Gdańskiej - do 85km/h.

W dzień utrzyma się zachmurzenie umiarkowane i duże, okresowo spadnie śnieg (oprócz zachodnich krańców kraju). Temperatura maksymalna wyniesie od minus 2 st. C na wschodzie do 2 st. C miejscami na zachodzie i nad morzem. Będzie wiał wiatr umiarkowany, okresowo dość silny, a na krańcach północnych chwilami silny, porywisty północno-zachodni i północny. Nad morzem będzie wiało z prędkością w porywach do 60km/h.

W poniedziałek utrzyma się lekka zima. W nocy z niedzieli na poniedziałek temperatury będą ujemne, do minus 5 - 7 st. C. W ciągu dnia na Wybrzeżu temperatura będzie dodatnia, ok. 1 st. C., może tam też padać deszcz ze śniegiem. W głębi kraju można się spodziewać przede wszystkim śniegu i temperatur od minus 3 do zera st. C.

We wtorek nadal w ciągu dnia będą przeważać opady śniegu i ujemna temperatura. Jedynie na północy i zachodnich krańcach Polski temperatura będzie lekko dodatnia, może też spaść deszcz ze śniegiem.

W najbliższy weekend uczniowie woj. mazowieckiego rozpoczynają zimowe ferie i jak co roku wiele osób wybiera się w polskie góry. W związku z tym IMGW przedstawia na sobotę, 14 stycznia, prognozę pogody dla trasy Warszawa-Zakopane. Zachmurzenie będzie tam umiarkowane i duże, z przelotnymi opadami śniegu. Można się spodziewać, że przez około 12 godzin napada tam około 2-3 cm śniegu (na Podhalu będzie to ok. 6-8 cm). Rano temperatura wyniesie ok. minus 2 st. C w rejonie Warszawy i ok. minus 5 st. C w rejonie Zakopanego.

Temperatura maksymalna w ciągu dnia sięgnie 0 st. C na Mazowszu, minus 1 st. C w Małopolsce i około minus 4 st. C w rejonie Zakopanego. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 70 km/h, północno-zachodni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Mazowieckie: Ferie zaczną się "lekką zimą"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.